Aż 178 osób uczestniczyło w zorganizowanej po raz pierwszy trudnej, bo blisko 40-kilometrowej nocnej Drodze Krzyżowej z Kielc do sanktuarium na Świętym Krzyżu, która zakończyła się w sobotę nad ranem. Organizatorem wyjątkowego nocnego nabożeństwa, trwającego 12 godzin, było Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Kieleckiej.
Droga rozpoczęła się w piątek 6 marca o godz. 21 Mszą św. w kościele NMP Matki Kościoła w Kielcach-Dąbrowie. Przemarsz na Święty Krzyż wraz z rozważaniem tekstów Drogi Krzyżowej trwał całą noc i dzisiejszy poranek.
Uczestnicy wydarzenia otrzymali specjalne przewodniki z rozważaniami tekstów Drogi Krzyżowej, przygotowanymi specjalnie przez ks. Grzegorza Stachurę ze Skorzeszyc. Większość trasy odbywała się w ciszy. Pielgrzymi zatrzymywali się w wyznaczonych punktach i samodzielnie w skupieniu odczytywali rozważania stacji. – Wyeliminowaliśmy tuby i nagłośnienie, aby stworzyć nastrój skupienia na relacji z Bogiem, wyciszenia – mówi ks. Marek Blady, organizator z ramienia KSM.
Trasa nie należała do łatwych, ks. Marek Blady określa ją wręcz jako „bardzo trudną”. – Duże zainteresowanie taką właśnie formą nabożeństwa Drogi Krzyżowej, przekrój uczestników wręcz z całej diecezji, a nawet udział gości z Krakowa i Warszawy, świadczą o potrzebie takiego ekstremalnego duszpasterstwa – uważa ks. Blady. Pielgrzymom towarzyszyła grupa księży.
Trasa prowadziła Górami Świętokrzyskimi przez miejsca znane z historii i literatury, uwiecznione m.in. przez Stefana Żeromskiego, w tym Przełęcz Krajeńską, Św. Katarzynę, kapliczkę św. Mikołaja i Przełęcz Hucką.
Droga trwała znacznie dłużej niż przewidywano, bo aż 12 godzin, co opóźniło planowane spotkanie w sanktuarium na Świętym Krzyżu z biskupem kieleckim Janem Piotrowskim. Biskup spotkał się jedynie z częścią pątników - forpocztą grupy, a w intencji wszystkich pielgrzymów odprawił Mszę św. w sanktuarium.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl