„Popatrzcie w oblicze Pana Pokoju i nie rańcie się już więcej” – mówił w kieleckiej Bazylice Katedralnej bp Kazimierz Ryczan, podczas uroczystej sumy w pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych.
W homilii biskup senior diecezji kieleckiej rozważał przesłanie Zmartwychwstałego zachęcając do kontemplowania jego oblicza na tle nie tylko wydarzeń towarzyszących zmartwychwstaniu, ale także problemów współczesności.
Przypominał, że Ewangelie Nowego Testamentu relacjonują moment zmartwychwstawania, jako coś „niesamowitego, zaskakującego”. Coś, czemu towarzyszył strach „przed człowiekiem umarłym, jako nieczystym”, zgodnie ze Starym Testamentem.
Tymczasem Jezus przez fakt pokonania śmierci przyniósł orędzie pokoju. „Czytajcie i kontemplujcie oblicze Zmartwychwstałego, to oblicze pokoju” – powiedział bp Kazimierz Ryczan, przypominając słowa często wypowiadane przez Jezusa: „pokój wam”.
„Pokój wam – starszyzno żydowska – nie będzie zemsty za mękę; pokój wam apostołowie – to nic, że uciekliście” – analizował bp Ryczan.
Zaapelował, aby nie ranić się więcej, podając wymowne przykłady z życia dzieci afrykańskich, żyjących w strachu o swoje życie, czy małżonków i dzieci z rozbitych małżeństw, które „nie wiedzą, dlaczego rodzice bawią się wciąż w nowe małżeństwa”.
Zauważył także, że w obliczu Zmartwychwstałego widać „wszystkie wieki i wszystkie narody”.
Przypomniał również, że św. Jan Ewangelista ukazuje Oblicze Zmartwychwstałego – „Gospodarza stołu”.
Stół, zdaniem biskupa, zawsze łączył, a cała „tragedia zdrady zaczęła się, gdy Judasz opuścił stół”. Przypomniał zapisane na kartach Ewangelii obrazy, gdy Jezus z uczniami zasiadał do stołu, gdy dokonywał rozmnożenia chleba i ryb. „Kto potrafi siadać przy wspólnym stole ten wie, że to jest jedność, ten wie, że to jest wierność” – mówił.
„Chciałbym, żebyśmy zapatrzyli się w Zmartwychwstałe Oblicze Gospodarza stołu i naśladowali je, wtedy domy będą dobre” – mówił bp Ryczan.
Zachęcił także do kontemplowania Oblicza Zmartwychwstałego Zwycięzcy, który „pokonał śmierć, powstał żywy i dzielił się swoją wygraną. Rany i przebity bok to cena zwycięstwa” – podkreślał bp Kazimierz Ryczan.
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl