W piątek, 17 kwietnia 2015 r. biskup kielecki Jan Piotrowski odprawił w Bazylice Katedralnej Mszę św. za swojego zmarłego poprzednika biskupa Jana Jaroszewicza wspominając 35 rocznicę jego śmierci.
Jan Jaroszewicz urodził się 27 maja 1903 r. w Mitawie na Łotwie w rodzinie urzędniczej Mateusza i Barbary z Plechowiczów. Tam ukończył szkołę podstawową i rozpoczął gimnazjum. Podczas I wojny światowej wielu Polaków z Mitawy wysiedlono w głąb Rosji - rodzina Jaroszewiczów znalazła się w Tule, gdzie Jan ukończył naukę w gimnazjum.
Młody Jaroszewicz, wzorowy uczeń i ministrant, znalazł się wówczas pod opieką ks. Sz. Żółtowskiego, prefekta i kuratora szkolnego. Gdy ojciec chłopca został aresztowany i skazany na roboty w lesie, matka powierzyła syna prefektowi. W 1920 r. obaj zostali wymienieni na granicy polskiej za dwóch komunistów radzieckich. Po wielu wojennych perypetiach przybyli do diecezji kieleckiej. Ks. Żółtowski otrzymał probostwo w Brzegach, a Jan w 1920 r. został przyjęty do Seminarium duchownego. Miał opinię wzorowego alumna. 11 października 1925 r. otrzymał święcenia prezbiteratu. Dwa lata pracował jako wikariusz w Staromieściu. W roku akademickim 1927/28 ks. Jaroszewicz studiował teologię dogmatyczną na KUL (zaprzyjaźnił się wówczas z ks. Stefanem Wyszyńskim), od 1928 - we Fryburgu w Szwajcarii. Rozprawę doktorską obronił w 1931 r. i wrócił do Kielc, gdzie został mianowany ojcem duchownym i profesorem teologii dogmatycznej w Seminarium. Wykłady prowadził przez wiele lat (aż do przyjęcia sakry biskupiej). W latach 1935-41 był głównym redaktorem Kieleckiego Przeglądu Diecezjalnego. W 1938 r. bp Czesław Kaczmarek mianował go wykładowcą apologetyki w nowo powstałym Instytucie Wyższej Kultury Religijnej i asystentem kościelnym Akcji Katolickiej. W 1939 r. doszły obowiązki dyrektora Apostolstwa Modlitwy i Krucjaty Eucharystycznej. Był moderatorem Sodalicji Mariańskiej Panów i delegatem ordynariusza w zarządzie Towarzystwa Szkół Katolickich. W 1939 r. został mianowany rektorem Seminarium. Podczas okupacji wykazał się talentem organizacyjnym i rozwagą, co pozwoliło utrzymać wykłady, a nawet przyjmować alumnów z innych diecezji. Wielu kielczan zapamiętało ks. Jaroszewicza jako człowieka całym sercem oddanego dla Domu Dziecka św. Tomasza, którego był opiekunem w latach 1931-45.
W 1945 r. ks. Jan Jaroszewicz zrezygnował z funkcji rektora Seminarium, zachowując wykłady z teologii dogmatycznej. Z polecenia ordynariusza organizował Współczesną Ambonę, której doskonałe materiały były wysoko cenione w całej Polsce. Jako redaktor naczelny, towarzyszył Pasterzowi diecezji w wielu spotkaniach i uroczystościach, stając się jego coraz bliższym współpracownikiem. 27 września 1949 r. został mianowany wikariuszem generalnym diecezji, a następnie wyznaczony przez ordynariusza na rządcę diecezji, na wypadek nieprzewidzianych okoliczności.
Nastąpiły one wkrótce, gdyż już 20 stycznia 1951 r. ks. prał. J. Jaroszewicz został aresztowany w kieleckiej Kurii (wtedy, gdy aresztowano bp. Kaczmarka) przez szefa UB Józefa Światło. Wywieziono go do mokotowskiego więzienia. Był całkowicie odizolowany od bliskich mu osób i pozbawiony jakiegokolwiek kontaktu z diecezją. Nie przyznał się do żadnego z zarzucanych mu czynów i niczego mu nie udowodniono. 14 stycznia 1955 r., po czteroletnim areszcie, zwolniono go z więzienia. Szybko podjął wykłady w Seminarium; znacząco wspierał bp. Sonika w zarządzaniu diecezją, podejmując sporo samodzielnych decyzji.
14 grudnia 1956 r. bp Kaczmarek potwierdził nominację ks. Jaroszewicza na drugiego (po bp. Soniku) wikariusza generalnego diecezji kieleckiej. 10 grudnia 1957 r. Ojciec Święty mianował go drugim biskupem sufraganem diecezji kieleckiej. Sakrę biskupią przyjął 11 lutego 1958 r. Prymas Wyszyński, za zgodą Stolicy Apostolskiej, mianował go administratorem diecezji kieleckiej. 20 marca 1967 r. został ordynariuszem diecezji, którą kierował do 17 kwietnia 1980 r.
Jako biskup uczestniczył w I, III i IV sesji obrad soborowych, a potem nadzorował realizację rozporządzeń odnowy posoborowej. Uczestniczył w przygotowaniach i realizacji Roku Jubileuszowego 1975 r. w diecezji kieleckiej oraz w wydarzeniach związanych z inauguracją pontyfikatu Jana Pawła II w 1978 r. Organizował w diecezji wiele uroczystości maryjnych (m.in. koronację obrazów Matki Bożej Wiślickiej i Smardzowickiej, peregrynację obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po diecezji kieleckiej i in.); przygotował jubileusz 800-lecia kolegiaty i katedry kieleckiej oraz 250-lecia Seminarium. Wszystkie te wydarzenia, włączone w wielką odnowę zapoczątkowaną w Kościele przez Sobór Watykański II, procentują po dziś dzień.
Biskup Jan Jaroszewicz zmarł 17 kwietnia 1980 r. Pochowany został w podziemiach Bazyliki katedralnej w Kielcach.
tekst za: www.niedziela.pl
Wszechmogący Boże, spraw, aby Twój sługa, biskup Jan Jaroszewicz, któremu powierzyłeś troskę o Kościół kielecki, † wszedł do radości swojego Mistrza * i otrzymał nagrodę za apostolskie trudy. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.
Foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
I tydzień psałterza
Msza święta
i Liturgia Godzin
z niedzieli.
Nie odmawia się Chwała.
Odmawia się Wierzę.
1 prefacja adwentowa
– nr 1.
Dzisiaj rozpoczynamy nowy Rok Liturgiczny.
† Bolesław Dutkiewicz 1971
† Stanisław Rzepka 1993
† Stefan Nowaczek 2005
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl