Adres:
26-026 Morawica, Dębska Wola 69
tel. 41-311-86-59
liczba mieszkańców: 731
Proboszcz:
ks. Henryk Terpiński, KHW, ur. 1955 (Skorczów), wyśw. 1980, mian. 1991
Rys historyczny:
Od 1900 r. Dębska Wola posiadała drewnianą kaplicę, którą sprowadził ks. Bogumił Czerkiewicz i przy niej koncentrowało się życie parafialne. Od 1971 r. Dębska Wola była rektoratem, ale samodzielność duszpasterską uzyskała dopiero w 1991 r., z chwilą przybycia ks. Henryka Terpińskiego – pierwszego samodzielnego kapłana. Parafia została erygowana 14 września 1996 r. dekretem bpa Kazimierza Ryczana.
Ale najpierw była drewniana kaplica, sprowadzona z Posłowic (tam z kolei trafiła ona z Czapli Wielkich) – w 1900 r. odprawiono w niej pierwszą mszę św. Wówczas Dębska Wola podlegała parafii Brzeziny. W czasach niemieckiej okupacji kaplicę poszerzono. Odprawiali tam wówczas Msze św. księża z Brzezin, sporadycznie – kapelan Armii Krajowej, a nawet ksiądz wojsk niemieckich.
W 1981 r. – w miejsce dotychczasowej drewnianej – została wzniesiona murowana kaplica, powiększona, otoczona murem, na nowo wyposażona. „Dojazdową” posługę duszpasterską sprawowali w niej proboszczowie z Obic, Morawicy, ale wciąż był zamysł własnej parafii. W następstwie petycji i starań mieszkańców Dębskiej Woli, bp Kazimierz Ryczan, w przekonaniu o potrzebie samodzielnej parafii dla tej miejscowości, skierował do pracy duszpasterskiej kapłana i erygował w 1996 r. samodzielną parafię.
W kościele w ołtarzu głównym znajduje się obraz MB Częstochowskiej, patronki (od Środy Popielcowej jest zastępowany zabytkowym krucyfiksem, od początku związanym z historią parafii). Wiele ozdobnych elementów wykonał w drewnie Kazimierz Furman, rzeźbiarz ludowy z Dębskiej Woli, w tym stacje Drogi Krzyżowej, chrzcielnicę z motywem ryb. W maleńkiej kaplicy przylegającej do nawy jest obraz Miłosierdzia Bożego. W kościele jest też kilka ornatów i sztandarów wyhaftowanych przez parafian.
Czy wiesz, że….
Od 1997 r. parafia ma 3 dzwony: „Jezus”, „Maryja” i „Jan Paweł II”. Tuż obok kościoła znajduje się ołtarz polowy z krucyfiksem.
Okolica obfituje w twórców ludowych. Właśnie stąd pochodził znany w całym kraju, nieżyjący Józef Piłat. Jego prace znajdują się w wielu muzeach i obiektach sakralnych w kraju. Poezję ludową z powodzeniem uprawia Stefania Pyczek, rzeźbę – Kazimierz Furman, Dorota Mostowiec, Teofil Sołtys, a tradycję podtrzymują zespoły ludowe: „Wolanecki” i „Małe Wolanecki”.
Na terenie parafii znajdują się 3 krzyże z luf czołgowych, wykonane na pamiątkę działań wojennych w regionie.
Odpust: MB Częstochowskiej – 26 sierpnia
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Zaleca się
I Modlitwę Eucharystyczną.
Msza o powołania
w parafii Kurzelów.
† Mieczysław Bialik 2008
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl