Bp Piotrowski w odpust Matki Bożej Łaskawej, patronki Kielc: Wszyscy jesteśmy Jej czcicielami

„My wszyscy jesteśmy dzisiaj czcicielami Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej i ta okoliczność gromadzi nas w tym czcigodnym miejscu , aby przez Maryję podążać do Chrystusa” – mówił 7 maja 2015 r. w kieleckiej Bazylice Katedralnej podczas Eucharystii bp Jan Piotrowski, w odpust patronki Kielc – Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej.

Bp Piotrowski przewodniczył uroczystościom przed ikoną Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej w Bazylice katedralnej w Kielcach, w asyście kanoników katedralnych, profesorów seminarium, dziekanów kieleckich, z udziałem licznie przybyłych wiernych.

W homilii nawiązał do misji Maryi, Jej całkowitego oddania Bogu, posłuszeństwa i macierzyństwa wobec ludzkości.

Zauważył, że przez swoje „Magnificat” Maryja przypomina nam o Bożym miłosierdziu i Ewangelii, która „jest wiernością Boga do człowieka, aż po krzyż”. Stwierdził, iż wszelkie ludzkie słabości i grzeszność stają się „miejscem spotkania Boga z człowiekiem i miejscem zbawienia, pod warunkiem zaufania Bogu”.

Podkreślił także, że „Maryja jest Przewodniczką życia chrześcijańskiego”, o czym świadczą objawienia i liczne sanktuaria, m.in., kieleckie, skąd „od 1171 r. kierowano modlitwę do Boga przez Maryję”.

„Wolnego w Jezusie Chrystusie nic nie może krępować, bo kto jest wolny w Chrystusie, jest we wszystkim wolny” – mówił biskup kielecki, przypominając m.in. słowa Jana Pawła II wygłoszone w 1991 r. na świętokrzyskiej ziemi oraz encyklikę papieską „Matka Odkupiciela”, w której jest ukazana Maryja przenosząca swoje macierzyństwo na Kościół.

„Matko Łaskawa Kielecka, Pani o pięknym Obliczu, wstawiaj się za nami i ucz nas mądrości (…). Niech dzięki Twemu wstawiennictwu zagości pokój w sercach Polaków” – modlił się bp Piotrowski.

Podczas Mszy św. wykonywane były stare i nowe pieśni ku czci patronki miasta. Uroczystość zakończyła procesja do cudownego wizerunku i hołd złożony przez biskupa kieleckiego z aktem zawierzenia Matce Bożej Łaskawej.

Historia wizerunku sięga roku ok.1600, gdy Wojciech Piotrowski, audytor krakowskiego sądu biskupiego, ofiarował kieleckiej kolegiacie obraz z wizerunkiem Matki Bożej z Dzieciątkiem. To dzieło nieznanego autora z przełomu XVI/XVII wieku. Już w latach 30. XVII wieku wizerunek zdobiły sukienki z klejnotami.

Szczególne nabożeństwo mieszkańców Kielc i okolic do Matki Bożej wiąże się z erygowanym przy kieleckiej kolegiacie Arcybractwie Różańcowym w 1626. Wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem stał się niemal od początku obiektem kultu, którego wyrazem były liczne wota, ofiarowywane przez duchowych, parafian, pielgrzymów. W XIX w. uroczystość odpustowa gromadziła licznych pielgrzymów, nawet z odległych miejscowości.

Od 1982 r. bazylika katedralna w Kielcach jest uznawana za ogólnopolskie sanktuarium maryjne. Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem odnawiano kilkakrotnie, w tym gruntownie w latach 1989 – 1990.

Obraz ukoronował osobiście Jan Paweł II 3 czerwca 1991 r. Wówczas została także urządzona kaplica Matki Bożej Łaskawej, gdzie codziennie modlą się kielczanie.

dziar
tekst za: www.ekai.pl

Zobacz: Relacja na stronie Radia eM