Ponad 600 osób z 21 parafii diecezji kieleckiej, pod przewodnictwem biskupów Jana Piotrowskiego i Mariana Florczyka, nawiedziło 9 maja 2015 r. Sanktuarium Grobu Bożego w Miechowie zwane „polską Jerozolimą”. Pielgrzymka odbywała się pod hasłem: „Pogłębiaj wiarę przy pustym Grobie”.
Pielgrzymów z parafii m.in. kieleckich, z Jędrzejowa, Skalbmierza, Kazimierzy Wielkiej, Kostomłotów, Chmielnika, Leszczyn i Skały, od rana witał ks. kan. Mirosław Kaczmarczyk, kustosz Bazyliki i proboszcz parafii w Miechowie, zachęcając do poznawania wyjątkowego w Polsce sanktuarium, jego historii i pogłębiania wiary.
Pielgrzymi z zapalonymi miechowskimi paschalikami przechodzili przez średniowieczne krużganki do kaplicy Grobu Bożego, aby adorować pusty grób Zbawiciela. Modlitwę w kaplicy prowadził ks. dr Andrzej Kwaśniewski, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Kielcach. Odbyła się także Droga Krzyżowa wokół Bazyliki. Rozważania poszczególnych stacji przygotował ks. Paweł Staroszczyk.
Eucharystii w miechowskiej Bazylice Grobu Bożego przewodniczył bp Jan Piotrowski w koncelebrze z bp. Marianem Florczykiem i ponad 40 księżmi. Homilię wygłosił bp Marian Florczyk, zachęcając w niej do osobistego poznawania wyzwań, płynących z pustego Grobu i faktu, że Jezus żyje. Stawiał pytania, czym jest Zmartwychwstanie w dziejach ludzkości i w indywidulanym życiu każdego człowieka.
Jak podkreślają organizatorzy, przez cały dzień trwała adoracja Najświętszego Sakramentu, pielgrzymi korzystali także chętnie z sakramentu pokuty. „Dla uczestników pielgrzymki atrakcyjne były również zabytki ziemi miechowskiej i pamiątki zgromadzone przez Bożogrobców, które można było obejrzeć w Muzeum Ziemi Miechowskiej, czy w Galerii „U Jaksy”- opowiada ks. Robert Woszczycki.
Specyfika miechowskiego sanktuarium łączy się z historią zakonu bożogrobców i zbudowaniem przez nich Grobu Bożego w bazylice - uznawanego za najwierniejszą replikę jerozolimskiego grobu Bożego na świecie.
Historia bożogrobców rozpoczęła się w Jerozolimie w 1114 r. Głównym zadaniem zakonników była straż przy Grobie Chrystusa oraz opieka nad przybywającymi licznie pielgrzymami.
Osiedlając się w XII wieku w Polsce – w Miechowie, bożogrobcy wprowadzili tu swoją specyficzną liturgię i nabożeństwa, wcześniej nieznane, m.in. rozpowszechnili zwyczaj urządzania grobu Chrystusa w kościołach w Wielki Piątek. Bożogrobców sprowadził wielmoża małopolski komes Jaksa herbu Gryf i ufundował im kościół i klasztor w swych dobrach, na złożonym kopczyku świętej ziemi z Jerozolimy.
Kościół pw. Grobu Pańskiego, nazywany „polską Jerozolimą”, szybko stał się zbyt mały. W latach 1235–1293 zbudowano nowy romański kościół. Miechowska świątynia szybko stała się łącznikiem z Ziemią Świętą. W 1379 r. kościół spłonął w wielkim pożarze miasta. Odbudowany, ulegał jeszcze kilkakrotnym pożarom. Po rekonstrukcji w XVIII w. zmienił swój wygląd. Świątynia otrzymała barokowo–rokokowy wystrój.
15 lipca 1799 – w rocznicę zdobycia Jerozolimy przez Krzyżowców w 1099 r. - bp Tomasz Nowina Nowiński, generał - przełożony bożogrobców i proboszcz miechowski, konsekrował świątynię.
W 1819 r. nastąpiła kasata zakonu bożogrobców, ale wieloletnie starania kolejnych proboszczów miechowskich o przywrócenie dawnej rangi zostały zwieńczone sukcesem: 3 listopada 1996 r. kościół został podniesiony do godności bazyliki mniejszej, a w 1997 r. ówczesny biskup kielecki Kazimierz Ryczan erygował Miechowską Kapitułę Kolegiacką.
Obecnie Miechów jest ponownie siedzibą zakonu bożogrobców. Dzisiaj jest to stowarzyszenie duchownych i świeckich, nie związanych ślubami zakonnymi. Zakon działa w ponad 40 krajach.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Zobacz: Galeria zdjęć z Kazimierzy Wielkiej
Zobacz: Galeria zdjęć z Kostomłotów
Foto: "Studio Kamyk"
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl