Adres:
28-520 Opatowiec, Rogów nr 3
tel. 41-351-82-38
liczba mieszkańców: 636
Proboszcz:
ks. Adam Dziadek, mgr lic. teol., ur. 1972 (Zagość), wyśw. 1999, mian. 2018
Rys historyczny:
Pierwsza wzmianka źródłowa o parafii w Rogowie pochodzi z 1433 r. Kościół parafialny ufundował Hinczka z Rogowa, podskarbi królewski, prawdopodobnie w latach 1399–1432. W 2. poł. XVI w. Kościół został zamieniony na zbór ariański. Kolejny pan tutejszych ziem – Michał z Granowa Wodzicki, bp przemyski – ufundował dwa drewniane kościoły. Pierwszy w 1751 r. wraz z kamienną dzwonnicą; drugi wzniesiono 12 lat później. Mała drewniana Świątynia stanęła przy szpitalu dla ubogich. Niestety, Kościół parafialny nie przetrwał do naszych czasów: spłonął w 1932 r. Ocalała tylko kamienna dzwonnica. Obecną, murowaną Świątynię wzniesiono w latach 1932–1934. Konsekrował ją bp Czesław Kaczmarek już w czasie II wojny Światowej, 14 maja 1944 r. Działania wojenne Kościół przetrwał prawie bez uszczerbku. W 1975 r. przeprowadzono konserwację organów. Drugi z kościołów, drewniany, który pierwotnie stał przy szpitalu dla ubogich, a później wokół niego powstał cmentarz, został przeniesiony w 1997 r. do skansenu w podkieleckiej Tokarni.
Czy wiesz, że...
Rodzina Wodzickich, właścicieli tych ziem, chlubnie się zapisała w historii Rogowa, a także w historii Polski. Członkowie tego rodu byli dobrymi gospodarzami, politykami, a niektórzy z nich – jak Michał Wodzicki – wybrali stan duchowny, dostępując znacznych godności. W 1995 r. z Rogowa do Muzeum Etnograficznego w Tokarni pod Kielcami został przeniesiony zabytkowy, drewniany Kościółek. Z Rogowa pochodzi również kolejny drewniany budynek – spichlerz z 1719 r., który pierwotnie przeniesiono do Złotej Pińczowskiej, a potem do skansenu. Dworzanin Hińcza z Rogowa był podejrzany o romans z Sońką, czwartą żoną króla Władysława Jagiełły. Zazdrosny monarcha wtrącił Hińczę do więzienia na zamku w Chęcinach. Na przykościelnym placu stoi kamienna figura Matki Bożej z 1738 r. Jest to wotum dziękczynne za koronację Augusta III oraz nadanie godności kardynalskiej, przyjacielowi bp. Wodzickiego – bp. Krakowskiemu Janowi Aleksandrowi Lipskiemu. W Rogowie stał okazały dwór z XVII w., który – jak zaświadcza ks. Jan Wiśniewski w „Historycznym opisie kościołów, miast, zabytków i pamiątek w Pińczowskiem, Skalbmierskiem i Wiślickiem” – był istnym muzeum, gdzie znajdowało się wiele cennych pamiątek. Dwór jednak spłonął w 1944 r.
Odpusty: Nawiedzenia NMP – 31 maja
MB Szkaplerznej – niedziela po 16 lipca
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl