Bp Jan Piotrowski w Targach Kielce uroczyście zainaugurował 22 czerwca 2015 r. 16. edycję targów SacroExpo – największego tego typu przedsięwzięcia targowego w Europie, z udziałem 270 wystawców. Targi potrwają do środy 24 czerwca.
„Gdy Herder zakładał wydawnictwo mówił, że trzeba wkraczać w życie ludzi z dobrą książką. Trzeba także wkraczać w życie religijne z dobrą sztuką, inspirowaną duchem Ewangelii, wykonaną w rzetelnym materiale, prowadzącą do Boga” – mówił bp Jan Piotrowski otwierając trzydniowe wydarzenie targowe. Podkreślił, że SacroExpo spełnia te wymagania.
Biskupowi kieleckiemu towarzyszyli biskup senior Kazimierz Ryczan i biskup pomocniczy Marian Florczyk.
Z kolei dr Andrzej Mochoń – prezes Zarządu Targów Kielce i gospodarz wydarzenia zauważył rozwój imprezy targowej przez ostatnie 16 lat. „Nie są to oczywiście największe u nas targi, ale są one wyjątkowe i szczególne. W branży sakralnej wysunęły się na pierwsze miejsce w Europie, wyprzedzając Koine we Włoszech” – podsumował Mochoń.
Pozytywnie o SacroExp, jako o sposobie dobrej promocji Kielc i od lat formie współpracy z Kościołem, wypowiadali się m.in. wicemarszałek Jan Maćkowiak, wojewoda Bożentyna Pałka – Koruba, Andrzej Sygut - wiceprezydent Kielc.
Mówiono także o inicjatywach towarzyszących targom. To m.in. przyznanie medali Per Artem ad Deum, ogólnopolskie konferencje dla muzealników i architektów, warsztaty dla redakcji pism parafialnych, konferencje i spotkania przełożonych zakonów w Polsce, czy propozycja dla dzieci: warsztaty Edycji św. Pawła pn. „Wykorzystanie nowych technologii w pracy z dziećmi i młodzieżą na podstawie projektu Tweetując z Bogiem”, z udziałem ks. Miechela Remery – wicesekretarza generalnego Rady Konferencji Episkopatów Europy.
16 edycja Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SacroExpo to w tym roku 270 firm z 12 krajów, które prezentują swoją ofertę na powierzchni 400 tys. metrów kwadratowych.
SacroExpo dają możliwość zapoznania się z najnowszymi trendami sztuki sakralnej i dewocjonaliów, wyposażenia kościołów, nowymi technikami w budownictwie sakralnym oraz w dziedzinie konserwatorskiej.
Przez trzy dni na targach jest szeroko prezentowane m.in. budownictwo sakralne w zakresie projektowania obiektów, budowy nowych obiektów, remontów, napraw, izolacji, ocieplania, konserwacji oraz nowinek w zakresie instalacji w obiektach sakralnych, w tym m.in. grzewczych, elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych, alarmowych, przeciwpożarowych.
Sporo informacji i ofert obejmuje architekturę krajobrazu wokół świątyń, zakładanie nekropolii, prowadzenie archiwów i bibliotek, czy ciekawostki z zakresu ewangelizacji multimedialnej.
Szeroka oferta, jak co roku, dotyczy wyposażenia obiektów sakralnych, w tym projektowania wyposażenia wnętrz, oświetlenia, nagłośnienia, sprzętów i szat liturgicznych.
Sztuka sakralna jest pokazana w rzeźbie, malarstwie, ikonografii, witrażach, metaloplastyce i kowalstwie oraz w muzyce, konserwacji dzieł sztuki, dewocjonaliach. Swoją ofertę przedstawiają też biura pielgrzymkowe, wydawnictwa kościelne, ruchy, stowarzyszenia.
Wystawa jest odwiedzana przez księży, architektów, historyków sztuki, producentów wyposażenia świątyń, rady parafialne, gospodarzy obiektów sakralnych oraz handlowców.
Bardzo ważnym wydarzeniem jest przyznanie medalu Papieskiej Rady ds. Kultury „Per Artem ad Deum”. Targi Kielce to jedyne na świecie miejsce, w którym przyznawane jest to wyjątkowe wyróżnienie. W tym roku Medalem wyróżnieni zostali: prof. Krzysztof Penderecki, prof. Wincenty Kućma i niemieckie wydawnictwo Herder.
Uroczystość wręczenia medalu Papieskiej Rady ds. Kultury oraz innych medali i wyróżnień nastąpi dzisiaj wieczorem w Centrum Kongresowym Hali Targów Kielce. W programie koncertu są utwory Krzysztofa Pendereckiego.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Zobacz: Relacja na stornie Radia eM
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl