Zakończenie IV Krajowego Kongresu Misyjnego w Bazylice Katedralnej

„Obyśmy silni w wierze pamiętali, że w radości mamy głosić Dobrą Nowinę” – mówił 14 czerwca 2015 r. w Kielcach bp Joseph Ponniah – gość ze Sri Lanki, w homilii wygłoszonej podczas Mszy św. w Bazylice Katedralnej sprawowanej na zakończenie Niedzieli Kongresowej w diecezji kieleckiej. Hierarcha ze Sri Lanki gościł w Kielcach na zaproszenie bp. Jana Piotrowskiego, przewodniczącego dzisiejszym uroczystościom.

Bp Joseph Ponniach przypomniał m.in. symbolikę drzewa cedrowego, jako „błogosławieństwa, które Bóg posyła. Daje ono cień, poprawia klimat, jest symbolem siły trwania i dojrzewania do Królestwa Bożego” – zauważył biskup ze Sri Lanki.

Mówił także o swoim kraju i specyfice ewangelizacji oraz o doświadczeniu misyjnym. - Jestem misjonarzem, który przyjechał z Azji, ze Sri Lanki – z małej wyspy na Oceanie Indyjskim – opowiadał.

Biskup scharakteryzował Sri lankę jako kraj o dwóch językach, trzech grupach narodowościowych oraz czterech religiach, z czego katolicy stanowią 8 procent. Przypomniał, że chrześcijaństwo przybyło na wyspę w 1505 r. wraz z Portugalczykami.

Jego diecezja powstała w 2012 r. i liczy 46 tys. katolików. Biskup ze Sri Lanki wspomniał także trudne doświadczenia mieszkańców wynikające z 30-letniej wojny domowej i kataklizmu tsunami oraz pomoc, którą służyła Caritas. „Musieliśmy odbudować wspólnotę przez dialog ekumeniczny i międzyreligijny. Staraliśmy się Dobrą Nowinę nieść do mieszkańców” – mówił bp Ponniah, dziękując bp. Piotrowskiemu za zaproszenie do Kielc.

Msza św. z udziałem gościa ze Sri Lanki stanowiła podsumowanie Niedzieli Kongresowej w diecezji kieleckiej, będącej formą włączenia się w IV Krajowy Kongres Misyjny. Eucharystię pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego koncelebrowało blisko 100 kapłanów z bp. Marianem Florczykiem.

Wcześniej na Placu Jana Pawła II odbywał się Festyn misyjny, przy bardzo licznym udziale kielczan. Były konkursy z nagrodami o tematyce misyjnej, loterie fantowe, z których dochód przeznaczony jest na misje, koncerty, animacje, spektakle oraz spotkania z misjonarzami i wolontariuszami. Wśród nich był np. Bartłomiej Wróblewski, od 3 lat związany z wolontariatem salezjańskim, który w sierpniu wyjeżdża do Południowego Sudanu, gdzie będzie pracował z dziećmi, ucząc je angielskiego i podstaw matematyki.

Z diecezji kieleckiej posłani na misje „ad gentes” to: ks. Marek Bzinkowski – od 1998 r. (Jamajka), ks. Tomasz Cieniuch - od 2014 r. (Peru), ks. Grzegorz Pańczyk – od 2009 r. (Peru), ks. Piotr Pochopień – od 2011 r. (Brazylia), ks. Wojciech Skorupa - od 2011 r. (Kazachstan), ks. Andrzej Zawadzki – od 2007 r. (Wybrzeże Kości Słoniowej).

dziar
tekst za: www.ekai.pl

Foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"