Adres:
26-085 Miedziana Góra, Ćmińsk, ul. Jana Pawła II 1
tel. 609-317-422
liczba mieszkańców: 3 279
Proboszcz:
ks. Janusz Marzec, mgr teol., KHK, ur. 1966 (Kazimierza Wielka), wyśw. 1992, mian. 2015
Wikariusz:
ks. Piotr Grzegorzek, mgr teol., ur. 1994 (Żmiąca - diec. tarnowska), wyśw. 2021, mian. 2022
Rys historyczny:
Nie ma dokładnych ustaleń, co do erygowania parafii w Ćmińsku, ale na pewno istniała ona już w XVII wieku, gdyż w latach 1646-1649 zbudowano kościół, ufundowany przez Włocha Bernarda Servallego.
Pierwszy zapis o miejscowości pochodzi z roku 1452 r. – biskup krakowski Zbigniew Oleśnicki dokonał lokacji wsi na prawie średzkim czyli niemieckim. Ćmińsk, podobnie jak przyległe doń osady, słynął z lokalizacji w nim dymarek - średniowiecznych fabryk żelaza.
Fundowany przez Włochów
Rodzina Servallich, reprezentowana przez braci Piotra i Bernarda, otrzymała w dzierżawę dobra biskupie Uljan vulgo Ćmińsko – z obowiązkiem wystawienia kościoła, i to z palonej cegły. Servalli z obowiązku się wywiązał, ale wybrał inne miejsce, niż uprzednio planowany Zgorek (obecny cmentarz grzebalny). Kościół był konsekrowany przez bp. Andrzeja Trzebickiego z Krakowa w 1658 r.
Kościół został wzniesiony z polnego kamienia, a prezbiterium z cegły. W starszej części świątynia jest późnorenesansowa, prezbiterium jednoprzęsłowe, zamknięte półkoliście. Bryła kościoła ulegała przekształceniom podczas rozbudowy w latach 1914-1922. Wówczas w 1922 r. odbyła się ponowna konsekracja kościoła – przez sufragana sandomierskiego bpa Pawła Kubickiego.
W kościele
Kościół jest orientowany, wejście główne ma od strony zachodniej, wieżyczka z sygnaturką o późnobarokowej sylwetce dopełnia całości. Zewnętrzne ściany kościoła opasują szkarpy.
We wnętrzu – 3 ołtarze: główny z obrazem Trójcy Świętej (na zasuwie Serce Pana Jezusa, w górze Matka Boska; ołtarz wykonano w Radomiu na pocz. XX wieku). Wczesnobarokowe ołtarze boczne przedstawiają stygmatyzację św. Franciszka oraz ikonę Matki Bożej (na wzór Salus Populi Romani), ozdobioną trzema polskimi orderami. Po obu stronach ołtarza głównego – marmurowe nagrobki braci Servallich.
W latach powojennych założono witraże w starej części, zaś w latach 1965-1967 w nawie – została wykonana polichromia wg projektu Barbary Pawłowskiej z Warszawy, w stylu tzw. starochrześcijańskim (to m.in. Droga Krzyżowa i sceny ewangeliczne).
Czy wiesz, że...
Nazwa „Ćmińsk” (dawniej Ćmińsko) pochodzi od cechy klimatu z charakterystyczną i częstą tutaj mgłą i dymnymi oparami – in. zw. ćmą, ćmokiem
Fundatorzy kościoła - bracia Bernard i Piotr Servalli – spoczywają w podziemnych kryptach
Tradycja szkaplerza datuje się od czasów fundatorów kościoła w XVII w., podobnie jak miejscowy kult Matki Bożej Szkaplerznej. Ks. Jan Wiśniewski w swej historycznej monografii regionu podaje, że „Bractwo Szkaplerza św. zaprowadzono 8 września 1669 r. staraniem Piotra Servallego (...). Dla tego bractwa Servallowie zapisali 6000 zł ulokowanych na kamienicy zw. ‘Włoska’ w Krakowie (...).” Przez wieki utrzymywała się tradycja pieszych pielgrzymek na odpust MB Szkaplerznej.
Przy drodze do kościoła – figura św. Jana Nepomucena z 1779 r. fundacji włościanina M. Wierzchowskiego, a naprzeciw – nowa figura Chrystusa Króla – wotum parafii w roku 2000.
W Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego podano, że w roku 1827 w Ćmińsku było 64 domów i 398 mieszkańców, natomiast parafia Ćmińska liczyła 1300 dusz.
Odpusty: Niedziela Trójcy Świętej
MB Szkaplerznej – 16 lipca
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl