„Męczennicy są przewodnikami braci i sióstr we wspólnocie Kościoła. Są bardzo czytelnym znakiem, jak obłok lub słup ognia, który towarzyszył narodowi wybranemu do Ziemi Obiecanej” – mówił bp Jan Piotrowski w homilii podczas sumy odpustowej w parafii św. Maksymiliana w Kielcach. To jedyna parafia pod tym wezwaniem w stolicy diecezji.
Bp Jan Piotrowski przewodniczył Mszy św. z udziałem kilkudziesięciu kapłanów z kieleckich dekanatów. W homilii przypomniał postać św. Maksymiliana, mówił także o cenie męczeństwa pierwszych chrześcijan i męczennikach czasów współczesnych oraz o istocie odpustu – „szczególnego czasu łaski”, który można ofiarować dla siebie i innych.
Biskup przypomniał słowa Tertuliana mówiące o „krwi męczenników, która jest posiewem chrześcijan”. Mówił także o męczeństwie chrześcijan w starożytnym Rzymie – „płonących jak żywe pochodnie, rzucanych na pożarcie dzikim zwierzętom”, głodzonych, ścinanych. Działo się tak m.in. dlatego, że chrześcijanie „nieśli coś nowego, niezroumiałego dla pogan”.
- „Św. Maksymilian Kolbe pozostaje takim wzorcem – uduchowionym teologiem i wielkim czcicielem Maryi” – mówił bp Piotrowski zauważając jego zrozumienie przesłania z Kany i pójścia drogą Chrystusa. – „Busolą życiową męczenników i Maksymiliana Kolbego było Słowo Boże na każdym etapie życia, zwłaszcza obozowego” – podkreślił biskup kielecki.
Mówił także o trudach zmagań z interpretacją historii, gdy „wielokrotnie nam, a nie Niemcom przypisuje się polskie obozy śmierci”, przestrzegał przed typowo współczesnymi prześladowaniami Chrystusa w zlaicyzowanych społeczeństwach, przed „ośmieszaniem Go na różne sposoby (…) przez współczesnych dziennikarzy – „janczarów propagandy cudzych interesów”. - „Dosyć już nienawiści społecznej, politycznej, zawodowej (…). Niech miłość ofiarowana przez Jezusa pokona naszą pychę, pozwoli przebaczyć, podać rękę” – apelował bp Piotrowski.
Podczas Mszy św. modlono się m.in. o spokój duszy zmarłego w 2012 r. śp. ks. prałata Józefa Zbroszczyka, budowniczego kościoła i parafii. Procesja wokół kościoła oraz ucałowanie relikwii Patrona zakończyły uroczystość.
Początki parafii to samodzielny ośrodek duszpasterski, który zaczął powstawać w 1982 r. Parafię erygował bp Stanisław Szymecki 2 grudnia 1983 r., wydzielając jej obszar z parafii katedralnej i św. Wojciecha. Skomplikowaną budowę kościoła na wzgórzu - o sylwetce nowoczesnej, choć stylizowanej na świątynie bizantyjskie, rozpoczęto w 1987 r. Kościół był konsekrowany przez bp. Kazimierza Ryczana w 25-lecie parafii, 9 listopada 2008 roku. Parafia liczy blisko ok. 7800 wiernych.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl