„Telefon dla przyjaciela” – to nazwa akcji, którą w szkołach i parafiach diecezji kieleckiej rozpoczyna Caritas kielecka, polegającej na zbiórce zużytych telefonów komórkowych. Uzyskane w ten sposób środki pieniężne zostaną przeznaczone na zakup samochodu medycznego dla Hospicjum im. bł. Matki Teresy z Kalkuty.
Partnerem akcji jest Fundacja Odzyskaj Środowisko w Kielcach.
Po parafii diecezji kieleckiej są rozprowadzane plakaty informujące o celach i zasadach akcji oraz specjalne worki na telefony, a księża proboszczowie i dziekani są proszeni o pomoc w koordynacji akcji.
„Uzyskane środki pieniężne chcemy przeznaczyć na zakup karetki na potrzeby hospicjum w Kielcach. Jak dotąd korzystamy z wynajętych samochodów lub z prywatnych” – informuje ks. prałat dr Stanisław Słowik, dyrektor Caritas kieleckiej. Zauważa także, że akcja ma „wymiar ekologiczny” i jest okazją do „podjęcia wspólnego dzieła miłosierdzia całej diecezji”.
Patronatu tym działaniom udzielili: Biskup Kielecki Jan Piotrowski oraz świętokrzyski kurator oświaty Małgorzata Muzoł, która zaaprobowała włączenie się szkół w tę inicjatywę.
Worki wypełnione telefonami będzie odbierał samochód Fundacji Odzyskaj Środowisko w Kielcach.
Hospicjum bł. Matki Teresy z Kalkuty zostało oddane do użytku w czerwcu 2015 r. Zbudowane przez Caritas kielecką – z ofiar, zbiórek i wskutek szeregu akcji podejmowanych przez mieszkańców diecezji, jest pierwszym stacjonarnym hospicjum w mieście.
Budowa hospicjum mogła być realizowana dzięki wielu projektom i zaangażowaniu różnych środowisk, głównie związanych z Kościołem, np. dzięki organizowanej rokrocznie kampanii Pola Nadziei, darom od kapłanów, czy w ramach 1 proc.
Środki na funkcjonowanie placówki są pozyskiwane na postawie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia i częściowo z zasobów własnych Caritas i ofiar darczyńców.
Hospicjum im. bł. Matki Teresy z Kalkuty było budowane przez Caritas od 2009 r. Jest to obiekt średniej wielkości, porównywalny z zakładem opiekuńczym czy domem pomocy społecznej, z ok. 20 pokojami, gabinetami, kaplicą.
Hospicjum zapewnia terminalnie chorym niezbędną opiekę lekarską, usługi pielęgniarskie, rehabilitację przyłóżkową, pomoc wolontariuszy oraz wsparcie psychologiczne dla chorego i rodziny.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
I tydzień psałterza
Msza święta
i Liturgia Godzin
z niedzieli.
Nie odmawia się Chwała.
Odmawia się Wierzę.
1 prefacja adwentowa
– nr 1.
Dzisiaj rozpoczynamy nowy Rok Liturgiczny.
† Bolesław Dutkiewicz 1971
† Stanisław Rzepka 1993
† Stefan Nowaczek 2005
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl