Adres:
32-125 Wawrzeńczyce, Dobranowice nr 36
tel. 12- 287-45-00
liczba mieszkańców: 1 206
Proboszcz:
ks. Bogdan Adamus, KHM, mgr teol., ur. 1965 (Charsznica), wyśw. 1991, mian. 2008
Rys historyczny:
Według zapisków historycznych pierwszy Kościół na tych ziemiach istniał już w 1381 r. Kościółek był mały i drewniany. Szczęśliwie przetrzymywał wszystkie dziejowe burze, uległ zniszczeniu dopiero w czasie reformacji. W 1614 r. właściciele okolicznych włości w Dobranowicach i Poborowicach – Zuzanna i Jerzy Obalkowscy wyłożyli znaczne sumy na wybudowanie nowego kościoła. Później, bo w 1802 r., staraniem rodziny Treutlerów Świątynia została odnowiona. Niestety, budowla nie wytrzymywała próby czasu. Świątynia chyliła się ku upadkowi. Podjęto więc decyzję o rozebraniu kościoła. Nastąpiło to w 1886 r. Już rok później na pagórku stanął nowy, mały, ceglany Kościółek, wybudowany staraniem proboszcza ks. Władysława Kucińskiego. Świątynia powstała według projektu Opida, dzierżawcy Wronia. W 1887 r. Kościół został poświęcony przez ks. Jacka Langnera. Konsekracji Świątyni dokonał bp Tomasz Kuliński 10 lipca 1889 r. Kościół został otynkowany i wnętrze Świątyni pomalowano w 1975 r. Świątynia jest wybudowana w stylu neogotyckim. Kościół jest orientowany, jednonawowy. Ołtarz główny i boczny południowy – barokowe, pochodzą z wcześniejszej świątyni. Ołtarz boczny północny i ambona w stylu neogotyckim. Obok kościoła znajduje się kaplica cmentarna, wybudowana przed 1887 r. z fundacji ówczesnego proboszcza ks. Władysława Kucińskiego. Drewniana kaplica w Karwinie – Kolonii Równej pw. MB Królowej Polski wybudowana została przez pijara, ks. Lucjana Pabiańczyka. Decyzja o jej budowie zapadła w 1983 r., a rok później kaplica była już gotowa. 19 sierpnia 1984 r. poświęcił ją bp Mieczysław Jaworski.
Czy wiesz, że...
Za cmentarną kaplicą na pagórku rozciąga się duży cmentarz z XIX w. Najstarszym zachowanym grobem jest grób rodziny Treutlerów z 1851 r. W parafii Dobranowice w szczególny sposób pamięta się ks. Andrzeja Krupskiego, który „ludziom i parafii wiele dobra uczynił”. Dość powiedzieć, że gdy zmarł i gdy odbywał się jego pogrzeb w Kielcach, grupa parafian zwróciła się do Księdza Biskupa o pozwolenie na pochowanie księdza w Dobranowicach, na co ordynariusz kielecki wyraził zgodę. O szacunku, jakim parafianie otaczali księdza, Świadczy też fakt, iż często przy jego grobie ludzie modlą się i palą znicze.
Odpust: Podwyższenia Krzyża Świętego – 14 września
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl