Bp Jan Piotrowski poświęcił 23 września 2015 r. gotową do użytku drugą część Hospicjum im. bł. Matki Teresy z Kalkuty, zbudowanego przez Caritas kielecką na osiedlu Czarnów. Hospicjum może obecnie przyjąć 44 pacjentów, a ok. 100 obejmuje opieką hospicyjną w domach. Uroczystość rozpoczęła Msza św. w nowej kaplicy hospicyjnej, pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego.
W homilii bp Piotrowski mówił o chorobie i cierpieniu, które dotykają każdego człowieka i które każdy stara się zrozumieć. Podkreślił, że sens cierpienia może być zrozumiały jedynie w Bogu.
Biskup poświęcił kaplicę, nowe tabernakulum oraz wykończoną część hospicjum, z nowymi pokojami dla pacjentów.
Po Mszy św. zebrani na uroczystości mieli okazję posadzić cebulki żonkili, inaugurując tym samym kampanię Pola Nadziei 2015/2016, której celem jest szerzenie idei hospicyjnej.
Hospicjum Caritas znajduje się przy ul. Mieszka I 48 w Kielcach. Zostało oddane do użytku w czerwcu 2015 r. Zbudowane przez Caritas kielecką – z ofiar, zbiórek i w efekcie szeregu akcji podejmowanych przez mieszkańców diecezji. Jest pierwszym stacjonarnym hospicjum w mieście. Budowa hospicjum mogła być realizowana dzięki wielu projektom i zaangażowaniu różnych środowisk, głównie związanych z Kościołem, np. dzięki organizowanej rokrocznie kampanii Pola Nadziei, darom od kapłanów, czy w ramach odpisu 1 proc. podatku.
Jak podkreśla dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej, ks. Stanisław Słowik - w powstanie placówki zaangażowało się całe społeczeństwo, wspierając inwestycję podczas charytatywnych koncertów, ulicznych kwest, darowizn. Inwestycja, która kosztowała ponad 5 mln zł, w 90 proc. powstała w oparciu o środki społeczne. Środki na funkcjonowanie placówki są pozyskiwane na postawie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia (kontrakt obejmuje zaledwie 15 łóżek), z zasobów własnych Caritas i ofiar darczyńców. Hospicjum im. bł. Matki Teresy z Kalkuty było budowane przez Caritas od 2009 r. Jest to obiekt średniej wielkości, porównywalny z zakładem opiekuńczym czy domem pomocy społecznej. Obecnie mogą w nim otrzymać pomoc 44 osoby. Hospicjum zapewnia terminalnie chorym niezbędną opiekę lekarską, usługi pielęgniarskie, rehabilitację przyłóżkową, pomoc wolontariuszy oraz wsparcie psychologiczne dla chorego i rodziny.
Dotąd pomoc od hospicjum uzyskało ok. stu osób.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl