Adres:
28-362 Nagłowice, Trzciniec 4a
tel. 41-381-45-72
liczba mieszkańców: 1 086
Proboszcz:
ks. Leszek Struzik, mgr teol., KHM, ur. 1965 (Dzierzgów), wyśw. 1991, mian. 2023
Rys historyczny:
Według parafialnych źródeł – pierwszy kościół w Trzcińcu w 1330 r. zbudował i założył parafię książę wojewoda Sieciech. Na pewno w poł. XV w. istniała już parafia i drewniany kościół parafialny – w 1440 r. ufundowali go Jan i Tomasz Borkowie.
W 1781 r. kościół został odrestaurowany. Ściany obito deskami, a główne wejście prowadziło przez dzwonnicę. W tym czasie kościół nosił wezwanie Znalezienia i Podwyższenia Krzyża Świętego. W ołtarzu głównym znajdowała się rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego, natomiast w bocznych – św. Barbary, św. Józefa oraz Najświętszej Maryi Panny.
W 1826 r. kościół uległ zniszczeniu i został rozebrany, a parafia Trzciniec nie była w stanie go odbudować. W tym samym roku parafię przyłączono do parafii Rakoszyn. Do tamtejszego kościoła przeniesiono również część wyposażenia trzcinieckiej świątyni.
W 1928 r. z inicjatywy okolicznych mieszkańców, z Andrzejem Szkonderem gospodarzem z Trzcińca na czele, wybrano komitet budowy kościoła (apel do miejscowej ludności: podpisali A. Szkonder, M. Sufin, G. Kaczmarski, a okolicznościowy obrazek wydrukowała Drukarnia „Jedność” w Kielcach).
Inicjatywa zaowocowała wybudowaniem w Trzcińcu w latach 1928-1935 drewnianej kaplicy (napis na pamiątkowej fotografii wskazuje, że nosiła ona wówczas wezwanie Trójcy Świętej), która w 1959 r. została rozbudowana i zamieniona na niewielki drewniany kościół. Był on wzniesiony na planie prostokąta, z niewysoką wieżą. Rozpoczęto wówczas organizowanie ośrodka duszpasterskiego.
Parafię erygował 15 lutego 1982 r. bp Stanisław Szymecki. Została ona wydzielona z parafii z parafii: Rakoszyn, Sędziszów oraz Krzcięcice.
We wnętrzu – zabytkowy krzyż z poprzedniego kościoła w ołtarzu głównym, odnowionym w 2007 r. Odnowiony ołtarz wybudowano w latach 60-tych XX w. Z tamtego okresu pochodzą posrebrzane sceny nawiązujące do św. Heleny, odnalezienia Krzyża, i przekazywania relikwii Krzyża innym narodom, także polskiemu. Autorem projektu ołtarza był Stanisław Skibniewski z Kielc, a wykonał go w 1964 r. Franciszek Zaręba z Charsznicy.
Większość elementów dębowych w wyposażeniu kościoła pochodzi z tamtego okresu. Całość prezbiterium uzupełniają: nowe tabernakulum, mosiężne odlewy przedstawiające Ducha Świętego, symbol IHS w cierniowej koronie nad głównym ołtarzem oraz wyobrażenia Baranka – Chrystusa Zwycięzcy i Ewangelistów. W ołtarzach bocznych – kopia obrazu jasnogórskiego i Pana Jezusa Miłosiernego.
Czy wiesz, że…
Dawniej Trzciniec zwano: w XV w. Trzenyecz, w 1508 r. – Tszenyecz, natomiast w 1851 r. – Tczeniec. Właścicielami wsi byli m.in.: Borkowie, Kempscy, Księscy, Śląscy, Darowscy, Karnkowscy, Borkiewiczowie, Lipińscy, Sielscy, Sternfeldowie.
Przed kościołem w Trzcińcu stoi figurka Matki Boskiej z 1901 r., ufundowana przez Felicję z Kosickich i mieszkańców Trzcińca. To właśnie w tym miejscu znajdował się ołtarz główny dawnego kościoła.
Odpusty: Podwyższenia Krzyża Świętego – 14 września
Wniebowzięcia NMP – 15 sierpnia
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl