Adres:
28-340 Sędziszów, Mstyczów nr 55
tel. 695-169-422
liczba mieszkańców: 2 053
Proboszcz:
ks. Piotr Chruściel, mgr teol., mgr psychologii, KHK, ur. 1967 (Konieczno), wyśw. 1992, mian. 2022
Kaplice:
Gniewięcin (pw. MB Częstochowskiej)
Rys historyczny:
Neogotycką świątynię z cegły, z trzema nawami i ponad dwudziestoma oknami, zbudowaną w latach 1908-1919 konsekrował w 1947 r. bp Franciszek Sonik. Początki parafii i kościoła sięgają XIV w. – pierwsze wzmianki pochodzą z 1326 r. W kronice parafialnej znajduje się zapis sporządzony na podstawie ustnych przekazów, z którego wynika, że „Kościół w Mstyczowie istniał już w 1316 r. i był zbudowany najprawdopodobniej z drewna (...). Mstyczów to starodawne gniazdo herbu „Lis”, a Lisowie to, jako gniazdo i jeden ród z Gryfitami Świebodzickimi herbu „Lis”.
W początkach XIV w. był już w Mstyczowie kościół drewniany, mający dwie prebendy w Pękosławiu i Wilczkowie. W połowie XV w. zastąpiono go murowanym – pod wezwaniem NMP Wniebowziętej oraz św. Mikołaja. Płazowie z rodu Toporczyków właściciele majątku, oddali w 2. poł. XVI w. kościół innowiercom, w XVII w. zwrócono go katolikom. Od 1680 r. kościół zaczął się powoli odbudowywać, a o jego uposażenie dbała m.in. rodzina Mięcińskich (np. Felicjanna Mięcińska ufundowała wielki ołtarz), pomoc okazywała także okoliczna szlachta.
Początek XX w. to schyłek starego kościoła, przy ludnościowym wzroście parafii. Nowy – także murowany, stojący po dziś dzień, budowano w oparciu o projekt arch. Kowalskiego z Kielc w latach 1908-1919. Wznoszono go przy wielkim zaangażowaniu parafian, cegłę wypalano zarówno w miejscowym cegielni dworskiej Kuglerów, jak i sprowadzano z dalszych okolic, ludzie składali ofiary i nie szczędzili pracy.
Wnętrze
W ołtarzu głównym – obraz Matki Bożej, otoczony do niedawna lokalnym kultem. Jeszcze w latach 30-tych XX w. wierni pielgrzymowali do Mstyczowskiej Maryi, a w 1936 r. sprawiono do ołtarza nową sukienkę. Kościół posiada rokokowe ołtarze boczne oraz rokokowe tabernakulum. W ołtarzach bocznych – obrazy św. Michała i Przemienienia Pańskiego, w małej kaplicy bocznej przyległej do nawy – św. Izydor, drugi patron parafii. W prezbiterium zwraca uwagę obraz Chrystusa Ukrzyżowanego, którego autorstwo przez wiele lat przypisywano jednemu z ostatnich właścicieli Mstyczowa, Włodzimierzowi Kuglerowi, absolwentowi Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, wychowankowi wybitnych artystów. Jednak szczegóły odkryte podczas konserwacji obrazu poddają w wątpliwość autorstwo Kuglera. Tablice epitafijne, m.in.: Czarneckich, Lisów, Płazów, Skorupków. Ozdobą wnętrza świątyni są także rzeźbione w drewnie żyrandole.
Czy wiesz, że...
Rodzinie Kuglerów Mstyczów zawdzięczał czasy dobrej prosperity. Kuglerowie uruchomili cegielnię „Janinów”, rozwinęli nowoczesną hodowlę, założyli młyn, a nawet lokalną sieć telefoniczną i kolejkę wąskotorową celem wywozu cegły do Sędziszowa. Na przełomie XIX i XX w. został przebudowany dwór, liczne udoskonalenia wprowadzono też w okolicy. Po II wojnie światowej z polecenia władz komunistycznych majątek został rozparcelowany, a dwór rozebrany i rozgrabiony.
Odpust: Wniebowzięcia NMP – 15 sierpnia
św. Izydora – 10 maja
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Zaleca się
I Modlitwę Eucharystyczną.
Msza o powołania
w parafii Kurzelów.
† Mieczysław Bialik 2008
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl