11 listopada 2015 r. w godzinach popołudniowych na cmentarzu parafialnym w Brzezinach zgromadziła się liczna grupa mieszkańców okolicy. Okazją do spotkania było odsłonięcie i poświęcenie Pomnika Ofiar Wojen.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: Michał Godowski - Starosta Kielecki, Marian Buras - Wójt Gminy Morawica, samorządowcy lokalni, dyrektorzy szkół oraz Stanisław Śmietana, kombatant II Wojny Światowej pochodzący z Nidy. Uroczystość uświetniły również poczty sztandarowe: OSP Kowala, OSP, Nida, OSP Brzeziny, ZS im. Jana Pawła II w Brzezinach i sztandar związku kombatanckiego z gminy Morawica pod opieką harcerzy.
Pomnik Ofiar Wojen został wykonany z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Brzezin i Podwola i z funduszy pochodzących z Kwesty na rzecz cmentarza. Pomysł na upamiętnienie ofiar wojen, którzy nie posiadają swojego grobu zrodził się kilka lat temu. W miarę jak trwały prace przy renowacji grobów na cmentarzu i ich indeksyfikacji okazywało się, że niektórzy nigdy nie doczekali się swojej mogiły. Kiedy odchodziły osoby z naszego terenu zasłużone w walce o wolność Polski, jak np. major Ignacy Skowron, powracały wspomnienia o tych, którzy przez historię nie zostali zapamiętani. Podczas digitalizacji starych fotografii i poszukiwań genealogicznych otrzymywaliśmy informacje o osobach, które zginęły w czasie wojen. Czasem z trudem przypominano sobie nawet ich imiona.
Położenie i wygląd pomnika są nieprzypadkowe. W tamtym miejscu znajdował się zaniedbany grób rodziny Gilów, którym od lat zajmowali się wolontariusze, bo z rodziny nikt nie został. Na tablicy oprócz matki tam pochowanej znalazła się informacja o jej dwóch synach, którzy zginęli w obozie koncentracyjnym Auschwitz z dopiskiem: Chociaż prochów nigdy nie znaleziono, jednak pamięć uwieńczono. Tablica ta umieszczona jest obecnie na jednej ze ścian pomnika. W tej części cmentarza znajduje się również najwięcej grobów z czasów II wojny światowej. Leżą tu szczególnie ofiary frontu z 1945 r. Większość osób upamiętnionych na tabliczkach to zwykli obywatele, zwykli parafianie, których życie przerwało okrucieństwo wojny. Dlatego bardziej od pomnika należał im się grób i pamięć, a więc cmentarz jest najlepszym do tego miejscem. Usytuowanie na uboczu powoduje, że w zadumie można się tam zatrzymać i zastanowić nad przeszłością i przyszłością.
Całość nawiązuje do zburzonego muru, który przypomina zniszczenia wojenne. Także materiał, z którego został zbudowany pomnik jest nieprzypadkowy. Kamienie pochodzą z zabudowań z czasów II wojny światowej, a cegły z kościoła w Brzezinach. Temu miejscu patronuje św. Maksymilian Maria Kolbe, którego relikwie obecne są w brzezińskiej świątyni. On tak samo jak miliony innych istnień ludzkich zakończył swe ziemskie życie poprzez zło wojny. Jednak swoją postawą pokazał, że nawet w tak okrutnym miejscu, jakim był obóz koncentracyjny: człowiek dla człowieka może być człowiekiem, a nawet aniołem.
Na murze znajduje się m.in 18 tabliczek imiennych, popiersie św. Maksymiliana i tablica z napisem: Pamięci mieszkańców Parafii Brzeziny, którzy zginęli w obozach koncentracyjnych, na polach bitew i podczas działań wojennych. Niech ofiara ich życia, będzie dla nas przestrogą.
Uroczystego odsłonięcia pomnika dokonał kombatant Stanisław Śmietana. Następnie ten symboliczny grób poświęcił ks. kanonik Józef Knap. Harcerze z 44 KDH i zuchy z Brzezin wyczytali poległych i zapalili znicze. Spotkanie na cmentarzu zakończyło się wspólną modlitwą i przemowami gości.
Później zebrani udali się do kościoła na Mszę św. w intencji ofiar wojen z terenu Parafii Brzeziny.
Kolejna część spotkania odbyła się w Świetlicy przy fontannie. W specjalnie udekorowanej sali odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych połączone ze wspomnieniami o osobach poległych z okolicy. Przedstawiony został także życiorys Adama Żarnowskiego, zasłużonego partyzanta, Honorowego Członka Stowarzyszenia, który zmarł w Warszawie w ubiegłym roku. Spotkanie zakończyło się "Modlitwą obozową", a po niej organizatorzy poczęstowali wszystkich przybyłych pysznym żurkiem.
Podziękowania należą się Stowarzyszeniu Przyjaciół Brzezin i Podwola, Scholi Parafialnej, 44 KDH, drużynie zuchowej z Brzezin, Zespołowi Szkół w Brzezinach, Radzie Sołeckiej z Brzezin, druhom strażakom, Parafii Brzeziny oraz wszystkim tym, którzy wsparli tą szczytną inicjatywę i pomogli w przygotowaniu uroczystości.
Gdy wrzesień przyniósł strach, ból i cierpienie,
a brat na brata rękę swą podnosił,
pytano: Gdzie jest Bóg?
Gdy pola uprawne, łąki i drogi
przecięły strugi krwi ofiar niewinnych,
pytano: Gdzie jest Bóg?
Gdy w zagajnikach, lasach i borach
wyrosły krzyże bezimiennych mogił,
pytano: Gdzie jest Bóg?
Gdy bomby niszczyły dobytek życia,
a z nim ginęli bliscy i krewni,
pytano: Gdzie jest Bóg?
Gdy człowiek zhańbiony pracował w niewoli,
a inni poczuli się panami życia,
pytano: Gdzie jest Bóg?
Gdy pośród drutów kolczastych i jęku
z dymem szły w górę miliony dusz,
pytano: Gdzie jest Bóg?
Gdy kule jedna za drugą trafiały
w tył głowy bezbronnych Polaków,
pytano: Gdzie jest Bóg?
A On… był obok.
Wraz z bitymi i rannymi,
wraz z wdowami i sierotami,
wraz z niewolnikami i więźniami,
wraz z męczennikami.
Los ofiar, bowiem „dotknął źrenicy Boga”.
On płakał i umierał na golgocie wojen,
by człowiek człowiekowi znów był
człowiekiem.
Damian Zegadło
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl