Adres:
28-440 Działoszyce, ul. Pińczowska 8
tel. 881-075-843
liczba mieszkańców: 2 245
Proboszcz:
ks. Jacek Miernik, KHW, ur. 1965 (Łączna), wyśw. 1992, mian. 2022
Wikariusz:
ks. Damian Jędrzejczyk, mgr teol., ur. 1994 (Kielce, św. Wojciecha), wyśw. 2021, mian. 2021
Rys historyczny:
W 1220 r. bp Iwo Odrowąż ufundował pierwszy Kościół w Działoszycach pw. Św. Floriana, który dwa lata później konsekrował. Kościół był murowany, w stylu gotyckim, z nawą na planie prostokąta. Staraniem właściciela Działoszyc – Michała Bogumiłłowa i Piotra – dziedzica Sancygniowa w 1413 r. Kościół rozbudowano o zakrystię i kruchtę. W XVII w. dobudowano dwie kaplice: Św. Anny (w 1637 r.) z ołtarzem i obrazem patronki oraz kaplicę NMP Różańcowej. Kościół powiększono jeszcze w 1864 i 1897 r. W XIX w. Kościół otoczono murem i dobudowano most łączący go z plebanią. Z funduszy parafian wzniesiono wysoką dzwonnicę. Kolejna renowacja kościoła miała miejsce w 1929 r. Świątynia w Działoszycach zaliczana jest do najpiękniejszych zabytków sakralnej architektury gotyckiej w Polsce. Wyposażenie wnętrza jest barokowe. Jednak w prezbiterium znajduje się renesansowy ołtarz główny ozdobiony kolumnami w stylu korynckim. W jego centrum umieszczono obraz przedstawiający Trójcę Świętą adorowaną przez Świętych. W zachodniej części prezbiterium – bogato zdobione stalle. Nad wejściem do zakrystii znajduje się obraz przedstawiający dwie klęczące pary szlacheckie w otoczeniu ich rodzin, z herbami Ślepowron i Prus. Podczas renowacji prezbiterium w połowie lat 80. XX w. w kościele odkryto malowidła obrazujące wyznanie wiary (fot. powyżej), datowane na przełom XIV i XV w. W nawie znajdują się dwa ołtarze boczne. Jeden z figurą Pana Jezusa na krzyżu, na zasuwie Św. Kryspin i Kryspian, w zwieńczeniu Św. Leonard. Po przeciwnej stronie – ołtarz Serca Jezusowego, a na zasuwie Św. Walenty, w zwieńczeniu Św. Florian. Na północnej Ścianie nawy – barokowa, złocona ambona. Nawę zamyka chór zdobiony figurami Św. Cecylii i króla Dawida oraz anioła z trąbą. Unikatowa, wzniesiona na planie ośmiokąta kaplica NMP Różańcowej została ufundowana w 1663 r. przez Alberta Gogoła. Wewnątrz znajduje się ołtarz z obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem w metalowej sukience. Biskup Kuliński podczas konsekracji ołtarza 27 maja 1891 r. umieścił w nim relikwie Św. Klemensa i Św. Iluminaty. W drugim ołtarzu znajduje się otaczany przez mieszkańców Działoszyc wyjątkowym kultem obraz NMP Działoszyckiej. Dolna kaplica mieści tzw. Grób Jezusa. Umieszczono w niej cztery naturalnej wielkości figury przedstawiające: Pana Jezusa stojącego przy słupie, niosącego krzyż, leżącego w grobie oraz Matkę Bożą.
Czy wiesz, że...
Przywilej miejski nadał Działoszycom w 1409 r. król Władysław Jagiełło, lokując osadę na prawie magdeburskim. W 1618 r. na północnej Ścianie kościoła umieszczono zegar słoneczny. Przy ul. Krasickiego znajdują się zaprojektowane przez Felicjana Antoniego Frankowskiego i wybudowane w 1852 roku: synagoga i bet hamidrasz, czyli dom studiowania. Niestety, popadły w ruinę (bożnica w latach 60. XX w., a drugi budynek 30 lat później). Czy wiesz, że...Przez kilkaset lat istniała w Działoszycach gmina żydowska. 1 września 1989 w miejscu, gdzie podczas w 1942 r. Niemcy dokonali masowej egzekucji na miejscowej ludności żydowskiej, staraniem Żydów i mieszkańców Działoszyc stanął pomnik. Wielu Żydów przywiozło tutaj ziemię z Jerozolimy. W Szczotkowicach oddalonych o 2 km od Działoszyc znajduje się kurhan, pochodzący z epoki brązu.
Odpust: Niedziela Trójcy Świętej
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o NMP
– nr 55-58.
Msza o powołania
w parafii Wierbka.
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl