Adres:
32-075 Wysocice nr 58
tel. 789-255-700
liczba mieszkańców: 1 180
Proboszcz:
ks. Mirosław Besterecha, mgr teol., ur. 1974 (Łączna), wyśw. 2000, mian. 2021
Rys historyczny:
Znajdująca się niedaleko Krakowa nad rzeką Dłubnią, świątynia w Wysocicach zaliczana jest do najstarszych i najlepiej w Polsce zachowanych wiejskich kościółków romańskich typu obronnego. Stanowi atrakcję dla wielu historyków sztuki.
Pierwsza wzmianka o kościele pochodzi dopiero z 1327 r. Powstał z fundacji bp. Iwo Odrowąża na początku XIII w. W 1335 r. stał się siedzibą dekanatu kościelnego, przeniesionego tu z Prandocina. Kościół wznosili sprowadzeni przez biskupa Odrowąża spod Wiednia budowniczowie, dobrze znający arkana tej sztuki. Po śmierci fundatora, budowlę dokończył Mikołaj Ostojczyk, właściciel sąsiedniej osady – twierdzą niektórzy historycy. Na ten fakt wskazuje wezwanie świątyni i umieszczony na węgarze portalu znak rodowy Ostoja.
To budowla z wapiennych ciosów, jednonawowa z prezbiterium zamkniętym absydą oraz z dobudowaną później zakrystią i małą kruchtą i sygnaturką. Od strony zachodniej usytuowano wysoką wieżę z biforiami, zwieńczoną dużo później barokowym hełmem. Na drugiej kondygnacji wieży znajduje się nietypowa empora z niewielkimi okienkami.
Najpełniej styl romański kościoła w Wysocicach oddaje unikatowy kamienny portal znajdujący się od strony południowej. Posiada trójlistne obramienie. Portal zdobiony jest wieloma płaskorzeźbami bogatymi w symbolikę. W centrum – Chrystus zmartwychwstały pokazany bez brody, który depcze potwory. Z prawej strony scena narodzenia Jezusa. Z lewej klęczące postaci – być może św. Norberta i św. Mikołaja. We wnętrzu z oryginalnym sklepieniem - kilka zabytkowych elementów wystroju: m.in. gotycka ambona z końca XV w., XVII-wieczny chór muzyczny. W prezbiterium umieszczono obraz Matki Bożej w stiukowym ołtarzu z XVII w. Ołtarz boczny, późnorenesansowy reprezentuje szkołę krakowską. Zdobi go tryptyk z obrazem św. Anny Samotrzeć. Po lewej stronie – ołtarz z obrazem Jezusa Miłosiernego.
Matka Boża Tronująca
Na zewnątrz nad absydą można zauważyć bardzo oryginalną kamienną rzeźbę Matki Bożej Tronującej z Dzieciątkiem umieszczoną w kamiennej formie romboidalnej. Madonna trzyma jabłko w ręce – symbol władzy królewskiej.
W latach 1565-1613 kiedy właścicielem wsi był Jan Płaza z Mstyczowa kościół zajęli protestanci, pozbawiając go wszelkich ozdób. Elżbieta Wołłowiczowa – kolejna dziedziczka dóbr w Wysocicach przywróciła kościół katolikom.
Odpusty: św. Mikołaja – 6 grudnia
Matki Bożej Różańcowej – I niedziela października
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o NMP
– nr 55-58.
Msza o powołania
w parafii Wierbka.
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl