Co roku 3 grudnia w Kościele przeżywamy Dzień Duchowości Misyjnej Kapłanów. Święto to jest związane z obchodzonym w tym dniu wspomnieniem św. Franciszka Ksawerego – patrona wszystkich misjonarzy katolickich.
Z tej racji podczas Mszy św. w kościele seminaryjnym p.w. Trójcy Świętej do Papieskiej Unii Misyjnej, której patronem jest św. Franciszek zostali włączeni alumni roku VI.
Zobacz: Relacja na stronie WSD
____________________
Papieska Unia Misyjna – Powstanie i rozwój Dzieła w Polsce i diecezji kieleckiej
Nowy rok duszpasterski 2015/2016 prowadzi nas do jubileuszu 100-lecia Papieskiej Unii Misyjnej (1916-2016). Założycielem Papieskiej Unii Misyjnej był błogosławiony o. Paweł Manna (1872–1952). W wieku 19 lat wstąpił do Instytutu Misji Zagranicznych w Mediolanie, a jako kapłan 12 lat pracował na misjach. Zmuszony z powodu słabego zdrowia do powrotu do kraju – Italii, stał się wielkim animatorem misyjności Kościoła. W tym celu założył Unię Misyjną Duchowieństwa zatwierdzoną przez papieża Benedykta XV w 1916 r. W 1956 r. papież Pius XII wyniósł ją do rangi Dzieł Papieskich. Te i inne inicjatywy misyjne sprawiły, iż papież Jan XXIII nazwał o. Pawła Mannę „Kolumbem” przedsięwzięć misyjnych. W swoich zapiskach o. Manna tak pisze: „Kapłani w pierwszym rzędzie muszą być zorientowani w działalności misyjnej Kościoła. Od księży bowiem zależy, czy katolicy włączą się gorliwiej w sprawy misyjne… Być katolikiem, a zwłaszcza kapłanem i nie włączać się w dzieło rozkrzewiania wiary, znaczyłoby nie rozumieć nic z Ewangelii”. Błogosławiony o. Paweł Manna wierzył, że przyjdzie czas kiedy wszyscy kapłani włączą się w to wielkie dzieło. Dziś można z radością stwierdzić, że jego słowa trafiły na podatny grunt i to co jeszcze niedawno wydawało się być jedynie mglistą wizją przyszłości, staje się faktem. „Drodzy kapłani Jezus zapragnął was mieć do swojej dyspozycji; powierzyć waszym dłoniom, waszej gorliwości i wspaniałomyślności kwestię swojej chwały… Jezus potrzebuje was, waszego działania, waszego zaangażowania i waszej odwagi… On zapragnął waszego serca – szlachetnego, wielkiego i wspaniałomyślnego”. W takich słowach błogosławiony o. Paweł Manna zwracał się do kapłanów. Miał wielki szacunek do kapłanów i otaczał ich codziennym modlitewnym wsparciem ufając, że ich gorliwość pozwoli poznać wszystkim narodom Jezusa Chrystusa.
Powstanie i rozwój Dzieła w Polsce
Unia Misyjna Duchowieństwa (wcześniej Związek Misyjny Duchowieństwa) została powołana w Polsce, z siedzibą w Warszawie, już w 1919 r. Dokonał tego kard. Aleksander Kakowski w wyniku zachęty kard. Van Rossum, ówczesnego prefekta Kongregacji Rozkrzewiania Wiary. W 1924 r. Episkopat Polski na konferencji w Częstochowie uchwalił jej reorganizację i wprowadzenie do wszystkich diecezji. Na wniosek Episkopatu w styczniu 1925 r. bł. Antoni Julian Nowowiejski, biskup płocki, został przez wyżej wymienioną Kongregację mianowany dożywotnio pierwszym prezesem krajowym Związku Misyjnego Duchowieństwa. Warto zaznaczyć, iż w dniach 22-23 września1925 r. odbył się pierwszy zjazd dyrektorów diecezjalnych. Rok później liczba członków Związku Misyjnego Duchowieństwa diecezji kieleckiej wynosiła 191 kapłanów.
Zjazdy odbywały się każdego roku, zwykle w Warszawie lub w Płocku, raz w Częstochowie i dwa razy w Poznaniu. W 1935 r. utworzono biuro, tzn. centralę krajową ZMD w Płocku. Organem prasowym były wydawane przez jezuitów w Krakowie „Misje Katolickie". Związek, prowadząc działalność wydawniczą, opublikował m.in. „Atlas misji katolickich" oraz książki o. Pawła Manny: „Za mało żniwiarzy" i „Misje a duchowieństwo".
W latach 1932-1939 odbyły się trzy Kongresy Misyjne ZMD. Pierwszy miał miejsce w Warszawie (27-28 września 1932 r.). Wzięło w nim udział 14 biskupów, 216 księży i 21 kleryków; drugi - z udziałem ok. 200 delegatów odbył się w Poznaniu (12-13 stycznia 1938 r.); trzeci zgromadził w Wilnie ok. 300 delegatów (22-26 czerwca 1939 r.). W 1939 r. ZMD liczył 10.060 członków, wśród których było 7.635 kapłanów diecezjalnych, 411 kapłanów zakonnych i 1.044 seminarzystów. We wszystkich 21 seminariach duchownych w Polsce były Koła Misyjne Kleryków.
W związku z zaleceniem Soboru Watykańskiego II jednym z zasadniczych jego postulatów było utworzenie Komisji Episkopatu do Spraw Misji oraz odnowienie Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.
Dotychczasowe struktury PUM w diecezjach ubogacił on strukturami zakonnymi. W 1966 r. zwrócił się do Wyższych Przełożonych Zgromadzeń Męskich w Polsce z prośbą o wyznaczenie w każdym zgromadzeniu promotora do spraw misji. Podobną prośbę skierował w roku następnym do Wyższych Przełożonych Zgromadzeń Zakonnych Żeńskich. Bardzo ważną strukturą dla animacji misyjnej stały się Komisje Misyjne przy Konsultach Wyższych Przełożonych Zakonów oraz Zgromadzeń Męskich i Żeńskich. Równocześnie została powołana w 1967 r. Komisja Episkopatu do Spraw Misji, która już na drugim posiedzeniu, w marcu 1968 r., podjęła uchwałę wznowienia działalności wszystkich czterech Papieskich Dzieł Misyjnych.
W 1970 r. bp Jan Wosiński został mianowany przez Kongregację Rozkrzewiania Wiary dyrektorem krajowym PDRW i PDPA, a w 1975 r. również PDMD. Według posoborowych Statutów PDM z 1980 r. wszystkie cztery Papieskie Dzieła Misyjne mają jednego dyrektora krajowego. Jednakże PUM była w Polsce nie tylko duszą pozostałych Papieskich Dzieł Misyjnych, ale zaraz po wojnie stała się też pomostem ich ciągłości historycznej i początkiem odnowy.
Członkowie Papieskiej Unii Misyjnej
„Papieska Unia Misyjna ma na celu informację i formację misyjną kapłanów, członków instytutów zakonnych, stowarzyszeń życia wspólnego i instytutów świeckich, kandydatów do kapłaństwa i do życia poświęconego Bogu, jak również innych osób pełniących w Kościele posługę pastoralną" (Statuty PDM, rozdz.II, 23). Członkami Unii Misyjnej Duchowieństwa u jej początków byli kapłani. Z czasem, kiedy Unia została uznana jako dzieło Papieskie, do PUM zostali włączeni klerycy, siostry i bracia zakonni, a z czasem także osoby świeckie, którym powierzona przez biskupów coraz częściej jest misja kanoniczna.
Stąd też członkowie PUM bez względu na ich miejsce w życiu Kościoła - mając na uwadze cel, którym jest rozbudzanie w ochrzczonych poczucia odpowiedzialności za powszechną misję Kościoła, zobowiązują się:
Zobowiązania ogólne przyjmują szczególne formy w zależności od miejsca i roli członków we wspólnocie Kościoła.
III Synod Diecezji Kieleckiej podkreśla, że przed II wojną światową prawie 100% księży diecezjalnych, zakonników, kleryków naszej diecezji, należało do Związku Misyjnego Duchowieństwa. Obecnie nie ma formalnego wykazu członków PUM. Przez wiele lat pasterze Kościoła kieleckiego a także dyrektorzy diecezjalni Papieskich Dzieł Misyjnych zachęcali duchowieństwo do udziału w PUM. W tradycji dniem wstąpienia do PUM był dzień święceń. Od wielu lat podczas zjazdów i zebrań kapłanów diecezji kieleckiej jest możliwość składania ofiar na PUM. Przyjęto, że zobowiązaniem każdego kapłana będzie stypendium jednej Mszy św. złożone na PUM w ciągu roku. Księga Papieskiej Unii Misyjnej Diecezji Kieleckiej jest żywym pomnikiem zaangażowania większości kapłanów diecezjalnych i zakonnych, a także diakonów i alumnów WSD w Kielcach na rzecz misji. Od 2015 r. diakoni WSD w Kielcach otrzymują legitymację członka PUM we wspomnienie św. Franciszka Ksawerego.
W tym roku w dniach 5-6 grudnia na Jasnej Górze odbędzie się sesja misjologiczna oraz czuwanie członków PUM. W 2014 r. podczas konferencji rejonowych i innych spotkań kapłani diecezji kieleckiej zebrali 8.210 zł. Ofiary te zostały przesłane na konto PUM w Warszawie. Za wszystkie złożone ofiary z głębi serca dziękujemy. W ramach przeżywanego jubileuszu Sekretariat Krajowy PUM przygotowuje materiały z którymi będzie można zapoznać wiernych w swoich parafiach.
Dziękując wszystkim za współpracę i zaangażowanie ogarniam braterską modlitwą
ks. Łukasz Zygmunt
DYREKTOR MISYJNEGO DZIEŁA DIECEZJI KIELECKIEJ
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Zaleca się
I Modlitwę Eucharystyczną.
Msza o powołania
w parafii Kurzelów.
† Mieczysław Bialik 2008
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl