Adres:
32-090 Słomniki, Niedźwiedź nr 1
tel. 12-388-15-64
liczba mieszkańców: 2 685
Proboszcz:
ks. Bronisław Pituła, ur. 1958 (Michałów), wyśw. 1983, mian. 2003
Pomoc duszpasterska:
ks. Maciej Migalski, mgr teol., ur. 1983 (Koniecpol, Michała Archanioła), wyśw. 2013, mian. 2016 - student UPJPII
Rys historyczny:
Najstarsza wzmianka źródłowa o kościele i parafii pochodzi z 1326 r. Pierwszy Kościół był drewniany. Dopiero w 1493 r. ówczeŚni właściciele Niedświedzia wybudowali murowaną Świątynię. Kościół ten, jak wiele innych w czasach reformacji, został zamieniony na kalwiński zbór. Uczynił to Stanisław Stadnicki w 1596 r., idąc Śladem okolicznych protestantów. Syn Stanisława, Marcin, powróciwszy do wiary rzymskokatolickiej, zwrócił Kościół katolikom. Co więcej, wyremontował go, powiększył i ozdobił. W 1653 r. Świątynia nie mając gospodarza, chyliła się ku upadkowi. Ks. Dworzański, który objął parafię, wspomina, że koło kościoła nie było ani cmentarza, ani dzwonnicy. „Kościół był murowany, ale w niektórych miejscach porysowany i okna bardzo złe. Dach od północy zły, kopuła zgniła, kruchta podgniła, wielki ołtarz staroświecki potrzebował reparacji” – zanotował w kronice. Na początku XVIII w. Świątynia została odrestaurowana i ponownie konsekrowana 19 września 1711 r. Kolejny remont przeprowadzono w 1798 r. Niestety, pod koniec XIX stulecia Świątynię strawił ogień. Niedźwiedzki Kościół kilkakrotnie dotknęła tragedia pożarów; ostatni raz w 1982 r. W ołtarzu głównym znajduje się ocalona z płomieni zabytkowa figura Matki Bożej z Dzieciątkiem, w nawie stoją dwa ołtarze boczne. W Świątyni wciąż trwają prace restauracyjne, m.in. wymalowano wnętrze kościoła, wymieniono troje drzwi wejściowych, odnowiono zabytkową chrzcielnicę, zakupiono dwa witraże w prezbiterium, wyremontowano organy.
Czy wiesz, że...
Nazwa miejscowości pochodzi od licznych niedźwiedzi, które w przeszłości żyły w lasach porastających gęsto tutejsze pagórki. Dziś nie ma wielkich szumiących borów, nie ma też niedźwiedzi. Została nazwa, którą wspominają w najstarszych zapiskach polscy kronikarze. Ks. Jan Wiśniewski w swojej monografii notuje: „Na cmentarzu kościelnym stoi ogromny posąg Św. Walentego w ornacie ozdobionym piękną rzeźbą w kwiaty. Na placu przed kościołem stoi Śliczna figura Najświętszej Maryi Panny, na pamiątkę jubileuszu Niepokalanego Poczęcia 1854–1904” (t. 2, s. 149). Wspomniana „Śliczna figura Maryi” przetrwała do dzisiejszych czasów i znajduje się w miejscu opisanym przez ks. Wiśniewskiego. Zachował się też posąg Św. Walentego, który obecnie przeniesiono do niszy kościoła od strony prezbiterium.
Odpust: Św. Wojciecha – 23 kwietnia
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Zaleca się
I Modlitwę Eucharystyczną.
Msza o powołania
w parafii Kurzelów.
† Mieczysław Bialik 2008
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl