Aż 300 osób przeszło trudną 37- kilometrową trasę nocnej Drogi Krzyżowej, prowadzącej szlakami Gór Świętokrzyskich z kościoła w Kielcach – Dąbrowie do sanktuarium na św. Krzyżu. Wydarzenie pod hasłem „Okazuje miłość do końca” organizowało Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.
Uczestnicy najpierw spotkali się na Mszy św. w kościele NMP Matki Kościoła w Kielcach – Dąbrowie. Eucharystii przewodniczył bp Jan Piotrowski w asyście dziesięciu księży, z których większość wyruszyła z pielgrzymami na nocny szlak.
Bp Piotrowski w homilii zwrócił uwagę na głęboki sens w przeżywaniu nabożeństwa Drogi Krzyżowej, w której „każdy się odnajduje, każdy odnajduje Chrystusa i Bożą miłość”. Mówił także o gorliwości wiernych w przeżywaniu tego nabożeństwa. Zwrócił uwagę, że nie ma takiego grzechu, z którego by Jezus nie wyprowadził. Biskup prosił także uczestników nocnej Drogi Krzyżowej o modlitwę za kapłanów i biskupów oraz gratulował uczestnikom, że nie wahali się podjąć tego wysiłku, obejmującego m.in. nocne wejście na Łysicę.
Pielgrzymi przeszli nocną drogę z wieloma osobistymi intencjami: ojciec z córką za miłość w rodzinie, matka w intencji syna narkomana, wielu, aby – jak deklarowali - „przeżyć zatrzymanie w biegu i sam na sam z Bogiem, w ciszy”. Młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży pielgrzymowała w intencji Światowych Dni Młodzieży, niektórzy – o trzeźwość własną lub osób bliskich. Znaczna część uczestników zadbała o wcześniejsze przygotowanie kondycyjne, np. biegacze czy przewodnicy świętokrzyscy i turyści. Część osób szła tą trasą już po raz drugi – w 2015 r. w nocnej Drodze Krzyżowej na św. Krzyż wzięło udział 180 osób.
Droga odbywała się w ciszy, każdy otrzymał mapę, latarkę, książeczkę z rozważaniami poszczególnych stacji. Przemarsz prowadził trasą z Kielc-Dąbrowa na Święty Krzyż przez rdzenne Góry Świętokrzyskie – miejsca znane z historii i literatury, uwiecznione np. przez Stefana Żeromskiego.
Pielgrzymi przechodzili przez następujące miejscowości: Dąbrowa, Domaniówka, Masłów, Klonówka, Dąbrówka – Ameliówka, Radostowa, Wymyślona – Przełęcz Krajeńska, Św. Katarzyna, Łysica, Kakonin, Przełęcz Hucka. Ostatnim punktem było sanktuarium na św. Krzyżu z modlitwą przy relikwiach.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Wielki.
Dziś przypada 10 rocznica ingresu
Pasterza Diecezji -
Biskupa Jana Piotrowskiego
do Katedry Kieleckiej.
† Walenty Herczyk 1973
† Bronisław Łysek 2014
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl