40 dni na zmiany – tak można nazwać okres Wielkiego Postu. Ma być on czasem na przygotowania się do przeżywania zbawczych misteriów męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Jak się do tego zabrać, żeby nie zmarnować kolejnej szansy jaką daje nam Kościół?
Po pierwsze diagnoza!
Warto wziąć głęboki oddech i z wielką dokładnością zastanowić się nad tym co mnie najbardziej zniewala, z czym mam problem, którego miejsca mojego serca jeszcze nie oddałem Jezusowi (może w ogóle nie ma On do niego dostępu). Pomocą może być wypisanie swoich wad na kartce. Wybierz jeden grzech, z którym sobie najmniej radzisz. Ale to nie wszystko! Sam sobie nie poradzisz! Musisz stanąć w pokorze przed Bogiem i wyznać, że bez Niego nie dasz rady. Zbawienie osiągniesz dzięki Twojej pracy, ale przede wszystkim dzięki miłosierdziu Boga. Dobrym momentem do wyrażenia swojej pokory będzie obrzęd posypania głowy popiołem w środę popielcową. Jest to widoczny znak naszej chęci nawrócenia i odmiany życia.
Po drugie naprawa!
Przede wszystkim organizacja działania. Zaplanuj w jaki sposób chcesz zrealizować swoje postanowienie: jak będziesz pracował nad zmianą, jakich środków i metod użyjesz? kto może Ci w tym pomóc? Jeśli nie wiesz jak się do tego zabrać, skorzystaj z porady kapłana, kierownika duchowego lub znajdź literaturę na ten temat. Walkę możesz zacząć od sakramentu pokuty i pojednania, nie czekaj do rekolekcji wielkopostnych, albo Wielkiego Tygodnia, gdy kolejki do konfesjonału można mierzyć w „kilometrach”. Działanie z czystym sercem na pewno ułatwi Ci zadanie.
Pamiętaj o systematyczności w podejmowanych działaniach. Nawet jeśli przyjdzie moment zniechęcenia to nie ulegaj! Następnego dnia zniechęcenie będzie jeszcze większe. A jeśli upadniesz, to powstawań na nowo. Jezus też upadał pod ciężarem krzyża i wstawał, abyś Ty mógł dzisiaj żyć! Pamiętaj o Nim, o tym, że bez Jego łaski będzie Ci ciężko osiągnąć sukces. Nie zapominaj o modlitwie.
Pomocą w przeżywaniu czasu przygotowania i zmiany będą także tradycyjne formy wielkopostne: droga krzyżowa, Adoracja Krzyża, Gorzkie Żale, Eucharystia i spowiedź. Zorientuj się w jakich dniach i godzinach odbywają się poszczególne nabożeństwa w Twojej parafii, czy pobliskim kościele.
W Roku Miłosierdzia papież Franciszek szczególnie zachęca do pełnienia uczynków miłosierdzia względem duszy i względem ciała. Przypominają nam one o tym, że nasza wiara wyraża się w konkretnych, codziennych uczynkach, które mają pomagać naszemu bliźniemu. Zastanów się, czy jesteś w stanie podjąć jeszcze takie wyzwanie. W ten sposób oprócz dbania o swój rozwój, będziesz mógł pomóc bliźniemu.
Po trzecie pielęgnacja!
Kiedy Wielki Post dobiegnie końca zrób podsumowanie swojej pracy i wyciągnij wnioski. Zobacz na ile udało Ci się zmienić, to co zaplanowałeś! Jeśli wyniki są zadowalające to nie myśl, że już nigdy nie będziesz miał z tym problemu. Musisz cały czasz podejmować działania, aby danego grzechu już nie popełniać. A jeśli czujesz się na siłach to zacznij kolejną walkę, gdzie zmierzysz się z inną słabością. Okres Wielkiego Postu będzie miał wielkie owoce w naszym życiu, jeśli po jego zakończeniu będziemy skłonni do nieustannej pracy nad sobą. To jest sens 40 dni, by przygotować nas do przeżywania misterium męki, śmierci i zmartwychwstania, która uobecnia się w czasie każdej Eucharystii. I nie zapominaj: wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia (Flp 4,13).
pkun
Foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Wielki.
Dziś przypada 10 rocznica ingresu
Pasterza Diecezji -
Biskupa Jana Piotrowskiego
do Katedry Kieleckiej.
† Walenty Herczyk 1973
† Bronisław Łysek 2014
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl