"Diagnoza – naprawa – pielęgnacja" - rozpoczął się Wielki Post

40 dni na zmiany – tak można nazwać okres Wielkiego Postu. Ma być on czasem na przygotowania się do przeżywania zbawczych misteriów męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Jak się do tego zabrać, żeby nie zmarnować kolejnej szansy jaką daje nam Kościół?

Po pierwsze diagnoza!

Warto wziąć głęboki oddech i z wielką dokładnością zastanowić się nad tym co mnie najbardziej zniewala, z czym mam problem, którego miejsca mojego serca jeszcze nie oddałem Jezusowi (może w ogóle nie ma On do niego dostępu). Pomocą może być wypisanie swoich  wad na kartce. Wybierz jeden grzech, z którym sobie najmniej radzisz. Ale to nie wszystko! Sam sobie nie poradzisz! Musisz stanąć w pokorze przed Bogiem i wyznać, że bez Niego nie dasz rady. Zbawienie osiągniesz dzięki Twojej pracy, ale przede wszystkim dzięki miłosierdziu Boga. Dobrym momentem do wyrażenia swojej pokory będzie obrzęd posypania głowy popiołem w środę popielcową. Jest to widoczny znak naszej chęci nawrócenia i odmiany życia.

Po drugie naprawa!

Przede wszystkim organizacja działania. Zaplanuj w jaki sposób chcesz zrealizować swoje postanowienie:  jak będziesz pracował nad zmianą, jakich środków  i metod użyjesz? kto może Ci w tym pomóc? Jeśli nie wiesz jak się do tego zabrać, skorzystaj z porady kapłana, kierownika duchowego lub znajdź literaturę na ten temat. Walkę możesz zacząć od sakramentu pokuty i pojednania, nie czekaj do rekolekcji wielkopostnych, albo Wielkiego Tygodnia, gdy kolejki do konfesjonału można mierzyć w „kilometrach”. Działanie z czystym sercem na pewno ułatwi Ci zadanie.

Pamiętaj o systematyczności w podejmowanych działaniach. Nawet jeśli przyjdzie moment zniechęcenia to nie ulegaj! Następnego dnia zniechęcenie będzie jeszcze większe. A jeśli upadniesz, to powstawań na nowo. Jezus też upadał pod ciężarem krzyża i wstawał, abyś Ty mógł dzisiaj żyć! Pamiętaj o Nim, o tym, że bez Jego łaski będzie Ci ciężko osiągnąć sukces. Nie zapominaj o modlitwie.

Pomocą w przeżywaniu czasu przygotowania i zmiany będą także tradycyjne formy wielkopostne: droga krzyżowa, Adoracja Krzyża, Gorzkie Żale, Eucharystia i spowiedź. Zorientuj się w jakich dniach i godzinach odbywają się poszczególne nabożeństwa w Twojej parafii, czy pobliskim kościele.

W Roku Miłosierdzia papież Franciszek szczególnie zachęca do pełnienia uczynków miłosierdzia względem duszy i względem ciała. Przypominają nam one o tym, że nasza wiara wyraża się w konkretnych, codziennych uczynkach, które mają pomagać naszemu bliźniemu. Zastanów się, czy jesteś w stanie podjąć jeszcze takie wyzwanie. W ten sposób oprócz dbania o swój rozwój, będziesz mógł pomóc bliźniemu.

Po trzecie pielęgnacja!

Kiedy Wielki Post dobiegnie końca zrób podsumowanie swojej pracy i wyciągnij wnioski. Zobacz na ile udało Ci się zmienić, to co zaplanowałeś! Jeśli wyniki są zadowalające to nie myśl, że już nigdy nie będziesz miał z tym problemu. Musisz cały czasz podejmować działania, aby danego grzechu już nie popełniać. A jeśli czujesz się na siłach to zacznij kolejną walkę, gdzie zmierzysz się z inną słabością. Okres Wielkiego Postu będzie miał wielkie owoce w naszym życiu, jeśli po jego zakończeniu będziemy skłonni do nieustannej pracy nad sobą. To jest sens 40 dni, by przygotować nas do przeżywania misterium męki, śmierci i zmartwychwstania, która uobecnia się w czasie każdej Eucharystii. I nie zapominaj: wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia (Flp 4,13).

pkun

Foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"