Adres:
28-142 Tuczępy, Kargów nr 64
tel. 41-353-46-06
liczba mieszkańców: 1 086
Proboszcz:
ks. Leszek Bujak, mgr teol., ur. 1970 (Dzierzgów), wyśw. 1995, mian. 2015
Rys historyczny:
Kościół w Kargowie zbudował król Kazimierz Wielki, ale ostatecznie został on przebudowany po II wojnie światowej – podczas odbudowy po zniszczeniach wojennych. Kościół w Kargowie – podobnie jak wiślicka bazylika, był jednym z kościołów ekspiacyjnych fundowanych przez Kazimierza Wielkiego za zamordowanie ks. Marcina Baryczki (którego król kazał utopić w Wiśle). Pierwsza informacja źródłowa o kościele i parafii pochodzi z 1326 r., a kościół zbudowany przez króla był zapewne drugi z kolei.
Na podstawie dostępnych źródeł uważa się, że pierwszy drewniany kościół istniał w obecnym miejscu już w XIII w. W 1326 r. Kragów na pewno był już parafią, a jej pierwszym wspomnianym w historii plebanem był Bogusław. Istotna zmiana nastąpiła w XIV w. za czasów Kazimierza Wielkiego, który spełniając akt pokuty po zamordowaniu ks. M. Baryczki, ufundował kościół murowany w bliskości Stopnicy. Kościołowi patronował św. Władysław.
Murowana świątynia, wyposażona w trzy ołtarze, podlegała licznym przeobrażeniom, ale dotrwała do czasu gruntownego remontu i przedłużenia w 1937 r. Zburzony podczas II wojny światowej i, pomimo ubóstwa mieszkańców i trudnych czasów, odbudowany w latach 1958-1966 na planie przedwojennego kościoła, został konsekrowany przez bpa Jana Jaroszewicza w 1966 r. Od czasu odbudowy świątynia kargowska nosi tytuł Matki Bożej Częstochowskiej.
Wyposażenie wnętrza jest w większości współczesne. Obraz z ołtarza głównego – kopia Matki Bożej Częstochowskiej. Nowe stacje Drogi Krzyżowej wykonał Jan Radusiński. Malowidła w nawie – Władysław Sanocha.
Ze starego kościoła ocalał jednie obraz św. Dominika (na chórem). Portal od strony południowej (przy zakrystii) oraz przypora – to XIV wiek – i pozostałości z najdawniejszych czasów kargowskiej świątyni.
Czy wiesz, że…
Intensywne walki na linii frontu (1944-1945) spowodowały ruinę tak okolicy, jak i kościoła. Dlatego np. parafia posiada księgi metrykalne dopiero od 1946 r.
W Kargowie czcią otaczany jest św. Józef. Jego figura z małym Jezusem na ramieniu stoi na postumencie na kilkumetrowym kopcu przy rozwidleniu dróg do Tuczęp i Stopnicy. Z zachowanych napisów można odczytać, że został ustawiony w 1921 r. dla uczczenia jubileuszu 50-lecia ogłoszenia św. Józefa patronem kościoła. Parafianie kargowscy, wznosząc ten kopiec i figurę, przyrzekali wierność Kościołowi rzymskokatolickiemu, a także prosili św. Józefa o wyjednanie „całej zjednoczonej odnowionej Polsce wytrwanie w zgodzie i wierze”. Tego świętego mieszkańcy błagali też o ratunek w czasie zarazy.
10 sierpnia w Kargowie obchodzi się tzw. niedzielę grobową – to wspólna modlitwa za zmarłych i generalne porządkowanie cmentarza. Wszystkie Msze św. odbywają się wtedy na cmentarzu, przy zadaszonym ołtarzu polowym.
Odpust: MB Częstochowskiej – 26 sierpnia
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl