Niedziela Miłosierdzia Bożego w dalekiej Brazylii

Otrzymaliśmy relację z Niedzieli Miłosierdzia Bożego przeżywanej w dalekiej Brazylii - w parafii Marquinho, gdzie pracuje ks. Piotr Pochopień - kapłan naszej diecezji. Zachęcamy do lektury!

Od początku mojej posługi w tej parafii towarzyszą mi relikwie pierwszego stopnia św. Siostry Faustyny Kowalskiej (przekazane do Brazylii dzięki życzliwości sióstr z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach), relikwie krwi św. Jana Pawła II (przekazane przez kard. Stanisława Dziwisza) oraz relikwie św. Andrzeja Boboli (dar zakonu Ojców Jezuitów).

W Brazylii kult świętych jest powszechny, ale kult relikwii świętych jest mało znany. Praktycznie relikwie świętych są tu niespotykane. Jednak po pojawieniu się relikwii w parafii i wyjaśnieniu znaczenia i symbolu, adoracja i modlitwa przed relikwiami stała się bardzo powszechna. Każdego dnia mój kościół jest otwarty dla ludzi - i obserwuję, jak wiele osób przychodzi na chwilę modlitwy przed relikwiami, które są przy wejściu do kościoła, a następnie udają się przed Najświętszy Sakrament na dalszą adorację. Najbardziej mnie raduje, że do kościoła na modlitwę indywidualną przychodzi każdego dnia dużo dzieci i młodzieży. Relikwie mają stałe miejsce w kościele. Ale także kult św. Faustyny i św. Jana Pawła II jest rozpowszechniany poza granice mojej parafii, gdyż księża polscy  pracujący w tej diecezji – przygotowują nabożeństwa w swoich parafiach na które pożyczają relikwie.

Przez ostatnie 9 dni w Nowennie przed Uroczystością Bożego Miłosierdzia i Mszy św. uczestniczyło każdego dnia od 60 do ponad 100 osób. Uwieńczeniem naszych modlitw, była dzisiejsza uroczysta Msza św., w czasie której nastąpiło ucałowanie relikwii św. Siostry Faustyny (wcześniej została przypomniana historia życia św. Fastyny i św. Jana Pawła II). Wiele rodzin przyjęło moje zaproszenie do wspólnej modlitwy rodzinnej Koronką do Bożego Miłosierdzia, każdego dnia przed obiadem (godzina obiadowa można powiedzieć, że jest święta – gdyż wszystko jest zamknięte-  szkoła, urząd miasta , poczta, sklepy itp. ). Dlatego jest to moment kiedy każdego dnia cała rodzina spotyka się przy wspólnym stole modlitwy i posiłku.

Dziękuję Wam za wszelką życzliwość i modlitwę!
Ks. Piotr Pochopień
MISJONARZ W BRAZYLII