Bp Jan Piotrowski: znakiem Bożej miłości jest Jezus Zmartwychwstały

„Znakiem Bożej miłości jest Jezus Zmartwychwstały, posłany do świata, którego się nie lęka, ale który ukochał miłością odwieczną” – mówił w kościele Miłosierdzia Bożego w Pińczowie bp Jan Piotrowski podczas diecezjalnych obchodów Święta Miłosierdzia Bożego. Uroczystość była połączona z przyznaniem biskupich medali Beati Misericordies.

W homilii bp Piotrowski tłumaczył, czym jest Boże Miłosierdzie; przypomniał, że Bóg w swoim miłosierdziu zawsze solidaryzował się z człowiekiem, jego ludzką naturą, słabością, nędzą. Zauważył, że Boże Miłosierdzie jest czymś więcej niż współczuciem i litością, jest „darem Boga samego”. Wyrazem miłosierdzia Boga jest poszukiwanie zagubionego człowieka. Podkreślił także, że Boże Miłosierdzie jest ocaleniem dla tego człowiek, który jest chory, ale i dla tego, który swego bliźniego ocala.

„Znakiem Bożej miłości jest Jezus Zmartwychwstały posłany do świata” – przypomniał bp Piotrowski. Zauważył, ze dzisiejsze święto jest okazem szczególnie wdzięczności dla Caritas diecezjalnej, która „dzieli się darem Bożego Miłosierdzia z innymi”.

Ustanowione przez siebie Medale Beati Misericordies biskup przyznał: Urszuli Radziszewskiej – twórczyni reaktywowanego i działającego od 25 lat Towarzystwa Dobroczynności; Markowi Zatorskiemu – prezesowi Fundacji im. Sue Ryder, która m.in. prowadzi Dom Opieki w Pierzchnicy i krzewi idee założycielki; małżeństwu państwa Furmanków, którzy przyczynili się m.in. do wyposażenia kaplicy w Hospicjum św. Teresy z Kalkuty w Kielcach.

Na zakończenie uroczystości modlono się Koronką do Miłosierdzia Bożego. Oddano także cześć relikwiom św. Jana Pawła II i św. Siostry Faustyny.

Parafia Miłosierdzia Bożego, poza odpustem, przeżywała 25 lat powstania i 10-lecie sprawowania Eucharystii w nowym kościele.

Parafię pw. Miłosierdzia Bożego w Pińczowie erygował bp Stanisław Szymecki 28 kwietnia 1991 r. Plac pod budowę kaplicy poświęcił bp Jan Gurda. W 1994 powstał dom parafialny. W 1997 rozpoczęto budowę. Projekt jednonawowego kościoła wykonało małżeństwo architektów z Gdańska: Marian i Krystyna Sztafrowscy. Jego wystrój architektoniczny zaprojektowała prof. K. Sztafrowska.

dziar
tekst za: www.ekai.pl