Msza św. za ks. Kaczkowskiego

Kielczanie mieli okazję wspólnie podziękować za dar życia i posługi zmarłego niedawno ks. Jana Kaczkowskiego. Mszy św. w kościele akademickim św. Jana Pawła II przewodniczył diecezjalny duszpasterz akademicki – ks. dr Rafał Dudała. Przy ołtarzu ustawiono zdjęcie ks. Kaczkowskiego.

„Eucharystia to wyraz naszej wdzięczności za jego osobę, za dar człowieka, który stał się tak silny w swej słabości” – powiedział ks. Dudała.

W homilii rozważał życie śp. ks. Kaczkowskiego nawiązując do Tajemnicy Paschalnej, od której „wszystko się zaczyna i na której wszystko się kończy” oraz jego wielkiej wyobraźni”.

„On nie zatrzymywał nas na cierpieniu. Jego świat to była nadzieja, miłosierdzie. To jest zawstydzające, że człowiek tak cierpiący mówił nam o uśmiechu” – zauważył kaznodzieja.

Ks. Jan Kaczkowski bywał w Kielcach, m.in. w kościele św. Wojciecha, gdzie odprawiał msze i spotykał się z parafianami oraz na wydarzeniach, organizowanych przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego. W październiku 2015 r. był gościem Instytutu Kultury Spotkania i Dialogu.

Organizatorem piątkowego spotkania o charakterze dziękczynnym jest Duszpasterstwo Akademickie Wesoła 54 oraz
Stowarzyszenie im. Jana Karskiego.

Ks. Jan Kaczkowski - doktor teologii moralnej, bioetyk, twórca puckiego hospicjum, zmarł 28 marca w wieku 38 lat, po kilku latach zmagania się z nieuleczalnym nowotworem mózgu – glejakiem. Swoją walkę z chorobą opisał w m.in. w książce "Życie na pełnej petardzie".

W 2004 r. był jednym z założycieli Puckiego Hospicjum Domowego. Między 2007 a 2009 rokiem koordynował budową Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio, po czym został jego dyrektorem.

Ks. Kaczkowski był też twórcą programu szkoleniowego w zakresie bioetyki chrześcijańskiej i organizatorem warsztatów pod nazwą Areopag Etyczny z komunikacji i etyki w medycynie dla studentów medycyny i prawa. We wrześniu 2012 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski Polonia Restituta.

dziar
tekst za: www.ekai.pl