Tłum barwnie ubranej młodzieży zmierzał w niedzielny wieczór do Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. Mieli na sobie stroje z różnych państw – Ugandy, Rosji, Stanów Zjednoczonych, Francji, Kanady, Ukrainy, Włoch… Nie sposób wszystkich wymienić. Co to się działo? To „Studniówka Wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży”.
Wchodząc do Wojewódzkiego Domu Kultury można było poczuć się zdezorientowanym – dużo ludzi, bardzo kolorowo ubrani. Wolontariusze zaraz jednak dostrzegali naszą niepewność i pytali: „Na studniówkę ŚDM? To zapraszamy serdecznie, zaraz pokierujemy.” Na piętrze, gdzie zorganizowano zapisy, stała długa kolejka, która jednak szybko się zmniejszała, dzięki sprawnemu działaniu wolontariuszy. Wszyscy składali też drobne ofiary, które zostaną przeznaczone na dzieła miłosierdzia, m.in. zakup telewizora do jednej z sal w Hospicjum Caritas im. bł. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach jako Dar Serca od młodzieży przygotowującej się do Światowych Dni Młodzieży w diecezji kieleckiej.
Całą uroczystość rozpoczęła modlitwa za Światowe Dni Młodzieży, a po niej nie mogło zabraknąć poloneza. Dwustu wolontariuszy oraz księża opiekujący się nimi zebrali się w Sali Lustrzanej WDK. Wokół sali rozstawione były flagi 50 państw, które miały podkreślić to, że Światowe Dni Młodzieży są międzynarodowym wydarzeniem, a czerwono – żółto – niebieska kolorystyka wystroju podkreślała związek z logo tegorocznych ŚDM. Nie zabrakło również akcentów związanych z diecezjalnym etapem przygotowań – uczestnicy mieli naklejone logo Emmanuela, czyli nazwę diecezji kieleckiej na czas przygotowań do Światowych Dni Młodzieży. Pomimo braku prób, wolontariusze profesjonalnie zatańczyli figury poloneza, pomagał im w tym wodzirej Marcin Brodziński. Oprócz niego, studniówkę prowadzili Artur Podgórski, wolontariusz będący jednym z głównych organizatorów imprezy oraz Damian Zegadło, Koordynator Diecezjalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach.
Po części oficjalnej nastąpił czas zabawy. Wodzirej uczył uczestników tańców różnych narodowości, co porywało wszystkich na parkiet. Gdy brakowało tchu, w przerwie organizowano różne konkursy. Prowadziły je Ania Pawlik i Wiola Dorobek. Jeden z nich dotyczył wiedzy na temat Światowych Dni Młodzieży, zarówno na poziomie dekanalnym, jak i międzynarodowym. Uczestnicy innego konkursu mieli za zadanie rozpoznać logotypy, które miały kolejne ŚDM, a w dogrywce – rozszyfrować hymn. Najwięcej uśmiechu wywołał jednak konkurs, w którym Parafialne Centra miały w ciągu 10 minut nauczyć się kręcić talerzami i robić kwiaty z balonów. Każdy z uczestników otrzymał nagrody ufundowane przez sponsorów. Ciekawym akcentem był filmik przygotowany przez Marcina Karbownika, który pokazywał, jak wolontariusze z Parafialnych Centr przygotowują się do Światowych Dni Młodzieży. Każdy wypatrywał siebie na pokazywanych zdjęciach, co wzbudziło wiele pozytywnych emocji.
Wszyscy czekali jednak na najważniejszy konkurs – losowanie darmowych „pakietów pielgrzyma” na udział w centralnych wydarzeniach ŚDM w Krakowie. Trzy nagrody rozlosowano pośród uczestniczących w zabawie oficjalnych wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży, a jeden – pośród wszystkich zebranych (w studniówce mogli uczestniczyć również ci, którzy nie mają porozumienia wolontaryjnego, jednak aktywie włączają się w działalność ŚDM w swojej parafii). „Szczęśliwcami” okazali się Justyna Sala, Mateusz Biesiada, Piotr Ziętal oraz Paweł Niedzielski.
W Sali Portretowej Wojewódzkiego Domu Kultury, organizatorzy, tj. Diecezjalne Centrum ŚDM oraz Diecezjalne Centrum Wolontariatu, przygotowali poczęstunek. Stoły uginały się od kanapek, ciast czy ciepłych potraw. Nie mogło zabraknąć tortu, na którym znalazły się wszystkie symbole związane z ŚDM: logo krakowskie i kieleckie, nazwa wydarzenia, data oraz słynne hasło: „Are you ready to say yes?”. Podczas studniówki, oprócz typowo tanecznych piosenek, trzykrotnie śpiewano i tańczono hymn „Błogosławieni miłosierni” oraz pieśni znane wielu z Pól Lednickich. Taka różnorodność tematyczna odpowiadała nawet najbardziej wybrednym uczestnikom.
Honorowym gościem był Biskup Kielecki Jan Piotrowski, który przybył dosłownie na chwilę, aby zobaczyć, jak bawią się wolontariusze. Nie dowierzał, że jest ich aż tak wielu chcących aktywnie pomagać przy organizacji ŚDM, a to przecież nie byli wszyscy. W działania w Parafialnych Centrach zaangażowanych jest 1100 osób, 500 z nich ma oficjalne porozumienie wolontaryjne, a na studniówkę przybyło 200 z nich. Na zakończenie przybył kolejny gość – ks. kan. Sławomir Sarek, diecezjalny koordynator ŚDM. Udzielił wszystkim Bożego błogosławieństwa i dziękował za tak liczny udział.
Studniówka nie odbyłaby się bez wsparcia licznych organizatorów, którzy ufundowali jedzenie, nagrody, udostępnili sale czy wsparli w jakikolwiek inny sposób. Podziękowania należą się również dla mediów, którzy przekazują wciąż aktualne informacje dotyczące przygotowań do ŚDM, co być może przyczyni się do licznego udziału w Centralnych Wydarzeniach Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Nie można zapomnieć też o wytężonej pracy wolontariuszy, którzy ostatnie dni w całości poświęcili na przygotowania tego wydarzenia. Na studniówce zdradzono informację, że dopięto szczegóły dotyczące pobytu na ŚDM – nasi wolontariusze będą nocować w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Impreza zorganizowana dla wolontariuszy miała na celu ich zapoznać, zintegrować ze sobą oraz pozwolić im na zabawę przed intensywnym czasem przygotowań do lipcowych Światowych Dni Młodzieży. Pozwoliła też zapoznać się z kulturą państw, które do nas przybędą (przygotowywanie strojów czy udział w konkursach mobilizowało do tego). Widząc roześmiane twarze uczestników można stwierdzić, że zabawa należała do udanych.
Warto w tym miejscu wymienić tych, bez których organizacja „Studniówki Wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży” byłaby niemożliwa:
Serdecznie dziękujemy każdemu, kto choć w najmniejszy sposób przyłączył się do organizacji tego dzieła.
Zobacz: Relacja na stronie TVP Kielce
Zobacz: Galeria zdjęć na Facebooku
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii bł. ks. Józefa Pawłowskiego
we Włoszczowie.
† Wiktor Sokołowski 1965
† Jan Kudelski 2000
† Stefan Liberek 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl