Adres:
29-135 Radków, Kossów nr 26
tel. 34-354-11-01
liczba mieszkańców: 839
Administrator:
ks. Sylwester Piwowar, mgr lic. teol., ur. 1976 (Zagnańsk, Św. Rozalii), wyśw. 2003, mian. 2024
Rys historyczny:
Obecny kościół modrzewiowy, wzniesiony w I poł. XVII w. najpewniej zastąpił poprzedni, także drewniany. Kościół i parafia były już zapewne XV w. Ok. 1556 r. świątynię przejęli kalwini, katolicy odzyskali ją w 1602 r.
Podczas ostatnich prac remontowych dokonano odkryć pozwalających przypuszczać, iż obecny kościół z XVII w. został zbudowany na zrębie kościoła gotyckiego. Tę hipotezę potwierdzają elementy bryły świątyni, wielobocznie zakończone prezbiterium, wysoki dach, belka tęczowa o gotyckim profilu oraz wycięcia odrzwi. W obecnej świątyni zostały wykorzystane dawne, dobrze zachowane elementy drewniane.
Można przypuszczać, iż w poł. XVIII w. kościół uległ zniszczeniu (prawdopodobnie w pożarze), skoro 20 maja 1766 r. krakowski biskup pomocniczy Franciszek Potkański dokonał konsekracji nowej świątyni, ufundowanej przez Józefę z Wielopolskich Michałowską. Kościół otrzymał wówczas wezwanie Wszystkich Świętych. Natomiast na mocy dekretu Prymasa Polski z 1968 r. kościół otrzymał wezwanie Matki Bożej Częstochowskiej.
Kościół jest orientowany. Dach kryty jest gontem, nad którym znajduje się barokowa sygnaturka. Wczesnobarokowy ołtarz pochodzi z poł. XVII w. W jego zwieńczeniu znajduje się niewielki obraz przedstawiający Chrystusa i Wszystkich Świętych – nawiązanie do pierwotnego wezwania świątyni. Na południowej ścianie prezbiterium jest namalowany na desce wizerunek MB z Dzieciątkiem w drewnianej złoconej sukience. Być może obraz ten mógł być w niegdyś ołtarzu głównym. Obecnie jest w nim obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Ponadto w kościele: ołtarze boczne (XVII i XVIII w.), późnobarokowa ambona z początku XVIII w. oraz chrzcielnica z drewna o prostej formie (XVII w.).
Charakterystycznym elementem wystroju wnętrza są odrzwia prezbiterium, które w górnej części wycięte zostały w kształcie tzw. „oślego grzbietu”. W podobny sposób wykonane zostały obramienia okien. To jeden z dowodów na wcześniejszą metrykę kościoła.
Czy wiesz, że…
Kościół był kilkakrotnie remontowany w XX wieku, w trakcie ostatnich zakrojonych na szeroka skalę prac remontowych, ściany świątyni zaimpregnowano, dzięki czemu uzyskały czarny kolor.
W kościele w Kossowie jest rokrocznie obchodzona rocznica bitwy, rozegranej w okolicy w dn. od 25 do 28 października 1944 r. Dwa bataliony – 74. pp AK i 27 pp AK, łącznie 930 osób, walczyły z przeważającymi wojskami niemieckimi, liczącymi 2,5 tys. żołnierzy. Największe nasilenie ognia było w okolicach Włoszczowy. Bitwą dowodził dowódca zgrupowania włoszczowskiego AK mjr Mieczysław Tarchalski ps. „Marcin”. 99. Niemców wzięto do Niewoli, kilkunastu zginęło. Ze strony polskiej poległo 3. partyzantów.
Z Kossowa pochodzi znany w kraju i z za granicą artysta ludowy, Kazimierz Purchała.
Odpust: MB Częstochowskiej – 26 sierpnia
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl