Pomysł na czasopismo dla organistów i sympatyków muzyki kościelnej „Śpiewajmy i grajmy Bogu” zrodził się na kanwie wielu dyskusji Diecezjalnej Komisji Muzyczno-Organistowskiej, dotyczących potrzeby formacji muzyków kościelnych oraz przekazywania merytorycznych wskazówek i propozycji działania.
Czasopismo „Śpiewajmy i grajmy Bogu” to kwartalnik, który w dużej mierze spełnia te warunki. Pismo zawiera stałe rubryki, w których zamieszczane będą cykle artykułów traktujące np. o uwagach wykonawczych dotyczących akompaniamentu liturgicznego, propozycje pieśni na niedziele i uroczystości pańskie w roku liturgicznym oraz konkretne utwory do wykorzystania przez organistów. Znaleźć tu można również opisy instrumentów w diecezji, bieżących remontów i konserwacji organów. Ważny punkt zajmują również materiały wspomnieniowe o dawnych organistach, muzykach, którzy współtworzyli kulturę muzyczną naszej diecezji. Chcemy również, aby w czasopiśmie tym można było znaleźć artykuły mówiące o duchowości organisty, tego, który jak powiedział muzyk kościelny ks. Zdzisław Bernat, powinien „otwierać kontuar organów z takimi uczuciami, z jakimi wierni otwierają swe modlitewniki”.
W najnowszym numerze znaleźć można artykuł pt. „Uwagi wykonawcze dotyczące muzyki w częściach stałych i zmiennych Mszy Świętej” ks. Michała Olejarczyka, propozycje pieśni na Niedziele i Uroczystości II kwartału 2016 r. opracowane przez Mariusza Bednarza. W dodatku nutowym znajdziemy trzy pieśni, których autorem muzyki jest Paweł Łukowiec. Opisany zostały niedawno wybudowany i oddany do użytku instrument Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kielcach oraz remont organów w kościele parafialnym w Tumlinie. Ostatnią część poświęciliśmy osobie niedawno zmarłego ks. prof. Zbigniewa Rogali, który w ostatnich dziesięcioleciach tworzył kulturę muzyczną naszej diecezji.
Serdecznie zapraszamy do zainteresowania się czasopismem „Śpiewajmy i grajmy Bogu”. Pragniemy, aby stało się ono wartościową pomocą w pracy organisty. Ufamy, że dzieło które rozpoczęliśmy zostanie życzliwie przyjęte.
Ks. Paweł Rej
REDAKTOR NACZELNY
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Wielki.
Dziś przypada 10 rocznica ingresu
Pasterza Diecezji -
Biskupa Jana Piotrowskiego
do Katedry Kieleckiej.
† Walenty Herczyk 1973
† Bronisław Łysek 2014
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl