„Niech ewangeliczna cnota pojednania i przebaczenia żyje w naszych sercach, a wraz z nią swoją rolę niech pełni społeczny etos Solidarności" – mówił 13 grudnia w kieleckiej Bazylice Katedralnej bp Jan Piotrowski podczas Mszy św. z okazji obchodów 35 rocznicy stanu wojennego.
Wprowadzenie stanu wojennego biskup nazwał „niegodnym i wręcz zbrodniczym aktem”, którym „partyjna klika generałów i karierowiczów rzuciła na kolana miliony Polaków”.
„Jeśli dziś po 35 latach ktokolwiek ośmiela się twierdzić, że w stanie wojennym było więcej wolności, niż w dzisiejszej Polsce – to jest obłąkany” – stwierdził bp Jan Piotrowski.
Przywołał także słowa Jana Pawła II, apelującego o powrót do dialogu i wolności, o wsparcie w Europie i na świecie dla ówczesnej „poniżonej Matki Ojczyzny i wszystkich Polaków”. – „Świat, zarówno minionej bolesnej epoki, jak i świat nowoczesny naszych czasów, nie lubi głosu proroków” – zauważył biskup, wspominając m.in. zamach na Jana Pawła II 13 maja 1981 r., czy bestialski mord, dokonany na ks. Jerzym Popiełuszce.
Duchowny zaapelował o respektowanie i analizę dziedzictwa Solidarności oraz o zdolność do rachunku sumienia, bo „tylko prawe ludzkie sumienie jest zdolne do oceny samego siebie, a tym samym staje się drogą dobra”.
Po Mszy św. jej uczestnicy złożyli wiązanki kwiatów przed pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki na placu Najświętszej Maryi Panny.
Dzisiaj w godzinach dopołudniowych przedstawiciele Solidarności oraz władz samorządowych uczcili pamięć działaczy z regionu świętokrzyskiego internowanych 35 lat temu podczas wprowadzenia stanu wojennego. Przed tablicą przy Areszcie Śledczym na kieleckich Piaskach, gdzie wówczas przetrzymywano działaczy związkowych i opozycyjnych, złożono kwiaty.
Wczoraj, 12 grudnia w Wojewódzkim Domu Kultury otworzono wystawę pt. „Stan wojenny w regionie świętokrzyskim”.
13 grudnia 1981 r. siedziba Zarządu Regionu NSZZ Solidarność w Kielcach została zajęta przez milicję i ZOMO. Do końca grudnia 1981 r. zarejestrowano 312 internowanych z woj. kieleckiego. Z regionu świętokrzyskiego ogółem internowano 368 osób. Większość przewożono do Aresztu Śledczego w Kielcach, w którym utworzono ośrodek odosobnienia. Najdłuższe internowania działaczy z regionu świętokrzyskiego trwały nawet 10 do 12 miesięcy. Odnotowano 25 przypadków dwukrotnej, a także jeden przypadek trzykrotnej izolacji. W kieleckim Areszcie Śledczym znajdowało się 250 miejsc dla internowanych, na ostatnim piętrze więzienia. Zatrzymani mieli takie same warunki, jak przestępcy. Ostatni internowany został wypuszczony z więzienia na Piaskach w grudniu 1982 roku.
Pomocy internowanym i aresztowanym po wprowadzeniu stanu wojennego udzielał Biskupi Komitet Pomocy Potrzebującym w Kielcach.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Zobacz: Relacja na stronie Diecezjalnego Radia eM Kielce
Przeczytaj: Pełny tekst homilii Biskupa Kieleckiego
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Wielki.
Dziś przypada 10 rocznica ingresu
Pasterza Diecezji -
Biskupa Jana Piotrowskiego
do Katedry Kieleckiej.
† Walenty Herczyk 1973
† Bronisław Łysek 2014
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl