Wata cukrowa, patyczki i czekolada z jednaj strony, a z drugiej natura, hipostazy i unia hipostatyczna, czyli jak o sprawach maksymalnie trudnych mówić w maksymalnie prosty sposób. Takimi słowami można streścić wykład ks. dr. Grzegorza Strzelczyka, dogmatyka, zajmującego się głównie chrystologią.
Ks. Strzelczyk mierzył się w jędrzejowskich piwnicach z niezwykle trudnym tematem, którego celem było przybliżenie Tajemnicy Chrystusa. Wydawać by się mogło, że każdy chrześcijanin intuicyjnie przecież wie kim jest Chrystus. Historia wczesnochrześcijańskich sporów doktrynalnych pokazuje jednak, że nie wszystko, co wydaje się nam na pozór oczywiste jest takim naprawdę. Dlatego też nasz Prelegent śledząc historię formułowania się pierwszych i fundamentalnych dla chrześcijaństwa prawd wiary, zastanawiał się z nami przede wszystkim nad tym. co to znaczy, że Jezus jest Synem Bożym?; jak to jest możliwe, że pomimo iż wierzymy w Jednego Boga, to jednak Syn jest inną Osobą niż Ojciec do którego modlił się w Ogrójcu?; co to znaczy że Syn jest współistotny Ojcu?; jak to jest, że Jezus jest jednocześnie prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem?; oraz dlaczego, skoro Jezus jest prawdziwym Bogiem, tak bardzo bał się swojej Męki, że aż pocił się w Ogrójcu krwią?
Wachlarz poruszanych pytań jest zatem imponujący. Ich waga i głębia są wręcz przepastne. A centralna prawda, która wszystkie te pytania spina w jeden promień boskiego światła wprost oszałamia. Okazuje się bowiem, że naturą Boga jest miłość, natomiast wszystko co wydarzyło się w historii zbawienia jest wyrazem fundamentalnego miłosierdzia względem człowieka. Jezus stał się człowiekiem ze względu na miłosierdzie, cierpiał, ze względu na miłosierdzie, bał się ze względu na miłosierdzie. Bóg bowiem stał się człowiekiem, gdyż ukochał w człowieku dosłownie wszystko, za wyjątkiem grzechu. Ukochał i przyjął w swoim wcielonym Synu wszystko co nas stanowi – nawet to, czego my sami w sobie nie potrafimy w pełni zaakceptować. A to oznacza jedno – miłość Boga jest zawsze większa niż nasze wyobrażenia o niej.
Za przybliżenie tej wzniosłej prawdy o Bogu, który cały jest miłością, a każdy Jego czyn w pełni tę miłość wyraża, księdzu Strzelczykowi z całego serca dziękujemy!
tekst za: www.jedrzejow.cystersi.pl
Zobacz: Galeria zdjęć
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Wielki.
Dziś przypada 10 rocznica ingresu
Pasterza Diecezji -
Biskupa Jana Piotrowskiego
do Katedry Kieleckiej.
† Walenty Herczyk 1973
† Bronisław Łysek 2014
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl