„Bóg swoje dzieło miłości podpisał krzyżem, to są Jego inicjały, to jest Jego rozpoznawczy znak. Krzyż to podpis największego Artysty Miłości, Stwórcy Świata i Odkupiciela. Krzyż to podpis samego Boga, dokonany miłością i krwią” - mówił w homilii bp Marian Florczyk podczas Liturgii Wielkopiątkowej w Bazylice Grobu Bożego w Miechowie.
Uroczystość rozpoczęła się Drogą Krzyżową po krużgankach bazyliki o godz. 16.00, po której miała miejsce Liturgia Męki Pańskiej pod przewodnictwem bp Florczyka. Pasję według św. Jana, jak co roku, zaśpiewał chór pod dyrekcją Andrzeja Grudnia oraz soliści: ks. Paweł Staroszczyk, ks. Marcin Bączek i Mariusz Kramarz.
W skierowanym Słowie Bożym hierarcha podkreślił zmianę patrzenia na krzyż, której dokonał Jezus: - „Do procesu Jezusa krzyż wzbudzał lęk, na nim dokonywano okrutnych wyroków śmierci. Krzyż był narzędziem najokrutniejszej zbrodni, znakiem nienawiści, okrucieństwa i zdrady i męki. Przygnębiający widok skazanego nie zachęcał nikogo by się zbliżyć do krzyża (…), ale właśnie ta śmierć Mesjasza na krzyżu uczyniła z drzewa śmierci, drzewo życia; z drzewa rozpaczy drzewo nadziei. Krzyż nabrał blasku zwycięstwa i przyciągania”.
Po odsłonięciu krzyża, adoracji oraz Komunii Świętej zgodnie z miechowską tradycją, nawiązującą do zachowanego od stuleci rytu liturgicznego bożogrobców miechowskich przed biskupem z Najświętszym Sakramentem osiem ubranych na biało dziewcząt niosło na poduszkach atrybuty Męki Pańskiej – gwoździe, młotek, włócznię, drabinę, ciernie. Procesji towarzyszył śpiewany dialog pomiędzy chórem, a asystą Najświętszego Sakramentu. Niesione procesjonalnie mary Pana Jezusa zostały włożone do komory grobowej.
Liturgia wielkopiątkowa w Miechowie zgromadziła rzesze parafian, Damy i Kawalerów Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego, przedstawicieli władz samorządowych oraz pielgrzymów z całej Polski.
pkun
Zobacz: www.parafiamiechow.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Wielki.
Dziś przypada 10 rocznica ingresu
Pasterza Diecezji -
Biskupa Jana Piotrowskiego
do Katedry Kieleckiej.
† Walenty Herczyk 1973
† Bronisław Łysek 2014
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl