W niedzielę, 8 lipca 2012 r. odbyła się XX Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. Kazanie podczas uroczystej Eucharystii wygłosił nasz Biskup Ordynariusz Kazimierz Ryczan.
Setki tysięcy osób modliło się 7 i 8 lipca na Jasnej Górze w intencji ojczyzny, o wolność słowa i mediów w Polsce oraz o miejsce na multipleksie dla TV Trwam.
Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja do częstochowskiego sanktuarium odbyła się już po raz 20. Zbierano także podpisy w apelu przeciwko dyskryminacji toruńskiej stacji telewizyjnej.
Intencje tegorocznej pielgrzymki wyznaczył dyrektor toruńskiej rozgłośni o. Tadeusz Rydzyk w zaproszeniu na spotkanie. „Pierwszy raz na Jasną Górę poszliśmy wtedy, gdy radio było poważnie zagrożone. Teraz idziemy ze szczególną intencją, o wolność słowa w Polsce. O wolność dla mediów, o wolność dla TV Trwam, o miejsce na multipleksie” - mówił na antenie Radia o. Rydzyk.
Mszy św. na szczycie przewodniczył sekretarz watykańskiej Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, były generał redemptorystów, abp Joseph Tobin. Eucharystię, która sprawowana była w języku łacińskim, koncelebrowało kilkunastu polskich biskupów, z abp. Wacławem Depo, metropolitą częstochowskim, nowym przewodniczącym Rady Episkopatu ds. Środków Społecznego Przekazu. Obecni byli bp świdnicki Ignacy Dec, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej Adam Bałabuch; biskup drohiczyński Antoni Dydycz; biskup kaliski Stanisław Napierała; biskup zielonogórsko-gorzowski Stefan Regmunt, biskup senior Paweł Socha z Zielonej Góry; bp Tadeusz Bronakowski z Łomży; bp Edward Frankowski z Sandomierza; bp Ryszard Karpiński z Lublina; bp Edward Janiak z Wrocławia i bp Stanisław Dziuba, paulin, biskup diecezji Umzimkulu w Republice Południowej Afryki. Homilkię wygłosił bp kielecki Kazimierz Ryczan. W modlitwie uczestniczyli parlamentarzyści, posłowie i senatorowie.
Podczas uroczystości wyemitowano przez głośniki słowa papieża Benedykta XVI, który po modlitwie Anioł Pański w Castel Gandolfo pozdrowił po polsku pielgrzymów Rodziny Radia Maryja, którzy „modlą się za Ojczyznę, za rodziny, o wolność słowa”.
Rada Generalna Zakonu Paulinów włączyła o. Tadeusza Rydzyka, redemptorystę, dyrektora Radia Maryja, do Konfraterni św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Konfraternia paulińska, jako nieformalne stowarzyszenie dobrodziejów i przyjaciół Zakonu, sięga swymi początkami połowy XIV wieku. Konfratrzy są współuczestnikami wszelkich dóbr duchowych Zakonu zarówno za życia, jak i po śmierci. Wśród konfratrów paulińskich byli m.in. pisarz Henryk Sienkiewicz i Ignacy Kraszewski, św. abp Józef Bilczewski ze Lwowa, kard. Stefan Wyszyński prymas Polski, wszyscy biskupi ordynariusze częstochowscy, kard. Franciszek Macharski, kard. Henryk Gulbinowicz i inni.
Pielgrzymów przywitał przeor klasztoru jasnogórskiego o. Roman Majewski. W imieniu paulinów podziękował Radiu Maryja i ojcom redemptorystom za „prawdziwą informację, niewygodną dla politycznie poprawnych”, za modlitwę i akcje charytatywne na rzecz bliźniego, za związanie rozgłośni i innych dzieł z Matką Bożą Częstochowską, transmisje Apeli Jasnogórskich, Mszy św. z Polski i ze świata, za pielgrzymki. Odniósł się także do głównej intencji tej pielgrzymki, czyli modlitwy o wolność słowa i mediów w Polsce oraz o miejsce na multipleksie dla TV Trwam. – Walczycie dla nas a my pragniemy walczyć z wami, nie jesteście sami – zwracał się do redemptorystów o. Majewski. - Bronią naszą w tej walce jest nasza jedność, prawda i zaufanie w Bogu, bo wyznajemy zasadę, że prawo bez prawdy staje się bezprawiem, na które nie możemy się zgodzić.
Przeczytaj: Pełny tekst homilii Biskupa Kieleckiego
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Januszewice
i w parafii Tumlin.
† Paweł Widerski 1977
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl