Kilkuset wiernych uczestniczyło w Diecezjalnych obchodach setnej rocznicy Objawień Matki Bożej w Fatimie. Uroczystości miały miejsce 13 maja 2017 r. w parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Kielcach – Dyminach.
Wydarzenie rozpoczęła konferencja wygłoszona przez ks. prałata Tomasza Rusieckiego. Tuż po niej odbyła się Adoracja Najświętszego Sakramentu. Wierni wzięli udział w nabożeństwie różańcowym i odmówili Litanię do Matki Bożej.
Punktem kulminacyjnym uroczystości była Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego. Podczas homilii biskup mówił o znaczeniu objawień oraz o ich przesłaniu. – „Fatima – to portugalskie miasteczko, które jest oddalone od Kielc o 3238 kilometrów, ale jest nam bardzo bliskie z tej racji, że Maryja, Matka Jezusa jest matką całego Kościoła. Nasza wspólnota wiary uznaje i przypomina objawienia fatimskie jakie miały miejsce sto lat temu po to, abyśmy z Matką Najświętszą z pokorą umieli się pochylić nad Jezusem i darem Jego odkupieńczej miłości”.
Bp Piotrowski przypomniał jednocześnie, że z przesłania objawień fatimskich wypływa przede wszystkim prośba Maryi – „nawracajcie się, czyńcie pokutę, odmawiajcie różaniec”. – „Jest to prośba o głębię życia duchowego, o medytację, o cześć dla Matki Jezusa oddawaną w pierwsze soboty miesiąca i powierzenie się Jej Niepokalanemu Sercu. Objawienia fatimskie nie nakładają żadnych ciężarów, ale aktualizują to, czego oczekuje od nas Pan Jezus: po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali” – podkreślał biskup.
– „Dzisiejszego świata nie psują maszyny i zdobycze techniki, ale zły człowiek, który jest siewcą intryg i zamętu (…) Czego nauczyła się Europa i Polacy po II wojnie światowej, po Ugandzie, Kambodży czy Syrii? Niewiele. To jest nauka dla każdego z nas, aby się przemienić i usłyszeć glos Maryi. Bracia i siostry! Należy pamiętać, że Fatima sama w sobie nie jest zbawieniem, a Jej orędzie nie zastępuje doskonałości objawienia, które Bóg nam ofiaruje w Chrystusie i które zostało przekazane przez proroków i apostołów. Należy jednak pamiętać, że znajomość objawień fatimskich jest ratunkiem, bowiem pozwala odnaleźć drogę, aby na nowo zbliżyć się do Boga, który jest Miłością i przyjąć ten zbawienny dar” – dodał hierarcha.
Na zakończenie ksiądz biskup nawoływał wiernych do nawrócenia. W krótkiej modlitwie poprosił o wstawiennictwo Maryi: – „Z naszych serc, które potrzebują nawrócenia i odnowy płynie gorąca prośba: Matko Najświętsza, sto lat temu w Fatimie okazując macierzyńską troskę o ludzi i losy świata, prosiłaś o modlitwę różańcową, pokutę i nawrócenie. Wspomagaj nas, dzieci Kościoła Kieleckiego, jego pasterzy, nasze rodziny, aby Twoje fatimskie orędzie znalazło miejsce w naszych sercach i przyniosło owoc przemiany nas samych i całego świata. Bracia i Siostry! To jest nasze najważniejsze jubileuszowe zadanie. Z pasterską miłością i odpowiedzialnością proszę wszystkich wiernych naszej diecezji abyśmy fatimskie orędzie przyjęli z nadzieją i radością” – zakończył bp Piotrowski.
Tuż po Mszy św. poświęcono figurę Matki Bożej Fatimskiej, która przekazana zostanie do parafii św. Kazimierza w Bilczy, gdzie od czerwca rozpoczną się nabożeństwa fatimskie.
Zwieńczeniem wydarzenia była procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej i Apel Jasnogórski.
za: em.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Oficjalna Strona Watykanu Tweets by Pontifex_pl Instagram Papieża Franciszka Episkopat Polski Prymas Polski ekai.pl Niedziela Kielecka Gość Niedzielny Radio EM Posłuchaj Radia EM Papieskie Dzieła Misyjne Missio Szkoła Katechistów Diecezji Kieleckiej Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Katolicki Uniwersytet Lubelski
Msza Święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się Chwała, sekwencję i Wierzę.
Prefacja – 1 wielkanocna – nr 20 (z formułą a zwłaszcza w tym dniu),
w Modlitwie Eucharystycznej 1-3 wspomnienie tajemnicy dnia oraz modlitwa za nowo ochrzczonych,
uroczyste błogosławieństwo (Mszał, s. 384).
Rozesłanie z dodaniem Alleluja.
Po II Nieszporach kończy się ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE
† Stanisław Wesołowski 1996
† Bronisław Piwowarczyk 2006
† Edward Skotnicki 2012
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl