19 maja 2017 r. zmarł w Krakowie Józef Deskur, najstarszy brat kard. Andrzeja Marii Deskura, wieloletniego współpracownika kilku papieży i przyjaciela świętego Jana Pawła II.
Śp. Józef tak, jak cała piątka rodzeństwa, urodził się w powiecie pińczowskim w majątku Sancygniów, który rodzina Deskurów kupiła w 1834 r. Na starych fotografiach zobaczyć można przystojnego młodzieńca górującego nad młodszym rodzeństwem stojącym przed wejściem do dworu lub czwórkę chłopców na koniach.
W chwili wybuchu wojny Józef miał już prawie 17 lat. W czasie wojny działał w oddziale Armii Krajowej. Dom jego rodziców Andrzeja i Stanisławy z Kosseckich był centrum miejscowej konspiracji.
Zaraz po wojnie rodzina Deskurów musiała opuścić dwór i przenieść się do Krakowa. Tam w skrajnie trudnych warunkach Józef skończył studia z tytułem doktora równocześnie podejmując różne prace, aby dopomóc choć trochę rodzicom i rodzeństwu.
Przez całe długie życie znany był nie tylko z gorliwej pobożności, ale także z łagodnej, wesołej powierzchowności. Swoim głośnym, tubalnym śmiechem zjednywał ciągle nowych przyjaciół. Każdą poznaną osobę zapamiętywał, każdą się interesował, był ciągle gotowy nieść pomoc. Przyjaciele żartowali, że Józef zna pół Polski, a drugie pół Polski zna… Józefa. Jego otwarty, szczery sposób bycia nie zmieniał się niezależnie od tego czy bawił na pokojach papieskich, w salonach Krakowa, czy wśród zwykłych śmiertelników. Ze szczególną życzliwością spotykał się ze strony dawnych i współczesnych mieszkańców Sancygniowa.
W 1957 r. Józef ożenił się z Heleną Świeżawską, córką prof. Stefana Świeżawskiego. Z tego małżeństwa urodziło się czworo dzieci. Rodzinę uzupełnił jeszcze Edward przyjęty serdecznie jako piąte dziecko.
Cała rodzina oraz ogromna rzesza krewnych, przyjaciół i znajomych przybyła 25 maja 2017 r. do Sancygniowa, by uczestniczyć w pogrzebie śp. Józefa, którego prochy złożono w grobowcu rodzinnym na miejscowym cmentarzu. Wzruszająca była także obecność pocztów sztandarowych i oddziałów Ochotniczej Straży Pożarnej oraz wielu mieszkańców Parafii Sancygniów na czele z ks. proboszczem Markiem Połońskim, który zadbał o przebieg tej uroczystej chwili .
Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego reprezentował delegat ks. dr Andrzej Kaleta – wikariusz biskupi ds. prezbiterów. Kard. Dziwisz w ciepłych słowach wspominał osobę zmarłego i przyjaźń, jaka łączyła go z kard. Deskurem.
Podczas Mszy św. koncelebrowanej przez kilkunastu kapłanów, w tym rodaków z sancygniowskiej parafii: ks. Mariana Szostaka, ks. Tomasza Zięcika i ks. Rafała Nowińskiego, kazanie wygłosił ks. prałat Paweł Deskur z Poznania. Wskazał, że oto życie Józefa Deskura zatoczyło swoiste koło. Rozpoczęło je radosne dzieciństwo i młodość spędzone w Sancygniowie i po 95 latach zakończyło złożenie do grobu w tym samym miejscu. Kaznodzieja porównał życie śp. Zmarłego do domu zbudowanego na skale. Mimo, że trzeba było opuścić dwór w Sancygniowie pozostał dom życia zbudowany na fundamencie jakim stała się miłość do Boga, dobro czynione najbliższym członkom rodziny i wielu innym osobom.
Prochy śp. Józefa Deskura dołączyły do prochów Rodziców i Dziadków pochowanych w sancygniowskim grobowcu, a dusza z pewnością raduje się teraz bliskością z Nimi w niebie.
Ks. Paweł Deskur
Ks. Rafał Nowiński
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Wielki.
Dziś przypada 10 rocznica ingresu
Pasterza Diecezji -
Biskupa Jana Piotrowskiego
do Katedry Kieleckiej.
† Walenty Herczyk 1973
† Bronisław Łysek 2014
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl