Główne uroczystości Bożego Ciała w Kielcach rozpoczęła Msza św. na Placu św. Jana Pawła II, której przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski. Następnie wierni przeszli w procesji do czterech ołtarzy.
W homilii bp Piotrowski mówił o znaczeniu Eucharystii. – „Jako chrześcijanie, konsekrowani łaską chrztu w imię Trójcy Świętej jesteśmy zaproszeni na „Boży bankiet”, gdzie Bóg nam daje chleb, który jest pokarmem na życie wieczne. Jest to wyjątkowe zaproszenie, a nawet przywilej” – mówił biskup. – „Prawda o Eucharystii jest wielkim wyzwaniem dla wierzącego. Nawet sam Jezus, jak słyszeliśmy w dzisiejszej Ewangelii, kiedy zapowiedział ten bezcenny dar samego siebie: „Ja Jestem chlebem żywym, który zstąpił z Nieba”, wzbudziło to wiele emocji i krytycznych ocen wśród Żydów. Pytali oni, jak On może dać swoje Ciało do jedzenia. Jezus jednak nie wdaje się w polemikę ale zdecydowanie odpowiada, że spożywanie Ciała i Krwi Pańskiej jest absolutnym warunkiem życia wiecznego i całej przyszłości człowieka w jego zmartwychwstaniu” – kontynuował kielecki ordynariusz.
Nawiązując do uroczystości Bożego Ciała, bp Piotrowski mówił także o tym, że Eucharystia i Komunia święta są gwarantem życia wiecznego. – „Przeżywając Boże Ciało nie tyle bronimy Bożych prawd, bowiem te są niezmienne i trwałe, jak niezmienny jest sam Chrystus, ale bronimy naszego własnego życia i przyszłości. W Eucharystii bowiem jest nasza przyszłość i przyszłość naszej wspólnoty jaką jest Kościół. (…) Pokochajmy Eucharystię jaką jest Komunia Święta, a dzięki niej nasze osobiste zjednoczenie z Chrystusem. Jej przyjmowanie nie jest przywilejem aniołów, ale naszym: ludzi słabych i grzesznych. Eucharystia niejako formatuje nasze życie i czyni je podobnym do życia Jezusa. Ona daje niezwykłą apostolską moc, taką jakiej doznali uczniowie na drodze do Emaus, kiedy rozpoznali Jezusa przy łamaniu chleba” – powiedział biskup kielecki.
W uroczystościach wzięło udział kilka tysięcy wiernych. Wśród nich była pani Sylwia z Kielc. W rozmowie z reporterką Diecezjalnego Radia eM Kielce przyznała, że jest to dla niej jedno z najważniejszych świąt. – „Uważam, że obecność na Mszy i procesji to nasz obowiązek. Wychodząc na ulicę pokazujemy naszą wiarę i dajemy świadectwo” – powiedziała kielczanka.
tekst za: em.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl