Tłumy wiernych wypełniły kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej podczas czerwcowych modlitw ku czci św. Rity, którym przewodniczył ks. prałat Tomasz Rusiecki.
W tym miesiącu modlitwy ku czci św. Rity skumulowały się z dwoma innymi wydarzeniami: zakończeniem oktawy Bożego Ciała oraz jubileuszami sióstr służebniczek, dlatego przewodniczył im nie kto inny, jak Wikariusz Biskupi ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.
Na początku wszystkich zebranych powitał ks. kan. Janusz Mularz – proboszcz parafii. Następnie rozpoczęła się uroczysta Msza św., którą koncelebrowali ks. kan. Jan Dudek i ks. Michał Haśnik.
W homilii ks. Tomasz Rusiecki, nawiązując do przeżywanego dnia zakończenia oktawy Bożego Ciała, mówił: - „Wystarczy otworzyć przed Bogiem serce, swój umysł i swoją wolę, a Bóg dokona rzeczy niezwykłych, pięknych i dobrych, które nas ubogacają (…). Spójrzcie na Pana, a rozpromienicie się radością”.
Na Jezusa często spoglądała św. Rita. – „Ona chciała doświadczyć chociaż trochę tego cierpienia, jakiego doświadczył Jezus na krzyżu” – mówił ks. Rusiecki. – „Święta Rita nie zapatrzyła się w siebie. Ona zapatrzyła się w Jezusa Chrystusa i może nam przychodzić z pomocą w sytuacjach, po ludzku sądząc, beznadziejnych” – dodał kaznodzieja.
Przybliżając życiorys świętej, Wikariusz Biskupi stwierdził, że św. Rita nie miała lekkiego życia. – „Jej życie było można powiedzieć beznadziejne. Przeżyła tyle trudności w swojej rodzinie, w swoim życiu, ale dla niej to była radość. My też uczmy się tak patrzeć na swoje życie. Patrzmy nie w to, co boli; nie w to, co trudne; ale w Tego, który zna wyjście z tej sytuacji. Święta Rita nam Go pokazuje – to Jezus Chrystus ukrzyżowany i zmartwychwstały”.
- „Czy my nie tracimy tego Jezusa z oczu, czy Go nie gubimy po drodze?” – pytał ks. Rusiecki.
Nawiązując do wezwania z Litanii do św. Rity – „Orędowniczko w sytuacjach beznadziejnych” kaznodzieja zadał pytanie: - „Jakie to są te sprawy beznadziejne, skoro mamy pośród siebie Najświętszy Sakrament? To są te sprawy, z którym po ludzku nie możemy sobie poradzić, ale zawsze z tymi sprawami poradzi sobie Bóg. I po to mamy świętych, żebyśmy z ich pomocą w Bogu pokładali nadzieję. Po to mamy św. Ritę”.
- „Ta beznadziejna czasem po ludzku sytuacja, jaką odbieramy w naszym życiu, przez spotkanie z Jezusem znajduje rozwiązanie” – dodał ks. Prałat.
Kaznodzieja wspomniał także o siostrach służebniczkach, które przeżywały swoje jubileusze. – „One także spotkały w swoim życiu Boga, są w niego zapatrzone i On jest dla nich największym skarbem”.
Po homilii siostry jubilatki odnowiły swoje śluby zakonne, które złożyły przed laty w Zgromadzeniu Sióstr Służebniczek Dębickich. Po Komunii tradycyjnie zostały poświęcone róże, których rozprowadzono blisko 400. Nie mogło zabraknąć także życzeń skierowanych w stronę sióstr jubilatek, które wypowiedzieli przedstawiciele Róż Różańcowych, rodzice dzieci I-komunijnych oraz kapłani.
Po życzeniach został wystawiony Najświętszy Sakrament i odbyła się procesja do czterech ołtarzy wybudowanych wokół kościoła. Po błogosławieństwie nastąpiło poświęcenie ziół i wianków oraz oddano cześć relikwiom św. Rity.
Na zakończenie – przed kościołem na wszystkich zebranych czekała grochówka, jabłka i słodycze. Nikt nie mógł odejść z kościoła głodny, czy bez prezentu.
Już po raz czternasty odbyły się comiesięczne modlitwy ku czci św. Rity w Kazimierzy Wielkiej, a po raz drugi – razem z Jej relikwiami. We Mszy św. uczestniczyli licznie zebrani parafianie oraz pielgrzymi spoza parafii, m.in.: z Działoszyc, Skalbmierza, Pińczowa, Jędrzejowa, Skalbmierza Kościelca, Książnic Wielkich, Koszyc, Kielc, Radomia i Rudy Śląskiej oraz pielgrzymi z parafii Miłosierdzia Bożego w Kazimierzy Wielkiej i okolicznych parafii dekanatu kazimierskiego.
xmhas
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl