W niedzielę, 2 lipca 2017 r. Mszą św. o godz. 6.30 w kościele św. Wojciecha w Kielcach czterech kleryków wraz z ks. Łukaszem Zygmuntem rozpoczęło staż misyjny.
W tym najstarszym kieleckim kościele, Świętemu Wojciechowi, pierwszemu misjonarzowi na ziemiach polskich, zawierzyli swoją posługę w Kazachstanie. W godzinach południowych z Warszawy wylecieli do Moskwy. Stamtąd, po 8 godzinach oczekiwania, udali się do stolicy Kazachstanu - Astany.
W poniedziałek, 3 lipca br. o godz. 6.30 wylądowali w Astanie, gdzie oczekiwał na nich ks. Wojciech Skorupa - misjonarz diecezji kieleckiej, u którego klerycy będą odbywać staż misyjny. Następnie goście przejechali do Kurii Diecezjanej na spotkanie z abp. Tomaszem Petą i jego biskupem pomocniczym Athanasiusem Schneiderem oraz pracownikami Kurii. Później klerycy z ks. Wojciechem i ks. Łukaszem pokonując 300 km drogi dojechali do wytyczonego celu - parafii św. Antoniego w Kokczetawie. Po krótkim odpoczynku uczestniczyli w adoracji Najświętszego Sakramentu oraz Mszy św., a także zapoznali się z siostrami zakonnymi, posługujacymi na tej placówce oraz pracownikami parafii. Czeka ich intenstywny czas poznawania Kazachstanu, posługi misyjnej oraz prac remontowo-budowlanych wokół kościoła. Prosimy o dar modlitwy w intencji odbywających staż misyjny.
We wtorek, 4 lipca br. nasi alumni wraz z kapłanami udali się do Pietropawłowska. Poznali pracę misyjną Ojców Redemptorystów, którzy posługują w Archidiecezjalnym Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Kazachstanie oraz Siostry Redemptorystki posługujące w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego. Kościół ten jest najstarszym, a zarazem jedynym, który nie został zburzony w czasach komunistycznych. W 1911 r. został wybudowany, lecz w latach komunistycznych przekształcono go na przedszkole oraz siedzibę innych instytucji państwowych. W latach 90. został oddany w ręce katolików i po gruntownym remoncie pełni funkcję kościoła parafialnego. Praca duszpasterska w tym mieście, podobnie jak w innych miejscach Kazachstanu, nie jest prosta z powodu małej liczby katolików oraz ateizmu, który zasiany przez komunizm do dnia dzisiejszego jest obecny w tutejszym społeczeństwie.
W środę klerycy rozpoczęli swoje pierwsze prace fizyczne przy kościele oraz plebani. Zaczęli od sprzątania pomieszczeń gospodarczych oraz pomocy przy układaniu kostki brukowej wokół kościoła. W ostatnim czasie ks. Wojciech Skorupa - proboszcz parafii św. Antoniego w Kokczetawie, rozpoczął poważną inwestycję remontowo-budowlaną. Wokół kościoła układany jest chodnik z kostki brukowej. Zatem potrzebna jest każda para rąk do pracy. Klerycy przez okres stażu będą uczestniczyć m.in. w tych pracach. Już dziś rozpoczęli swoje pierwsze wyzwania.
Kolejnego dnia - w czwartek, 6 lipca br. parafianie z różnych wspólnot, a także i duszpasterze, siostry zakonne oraz klerycy udali się na pieszą pielgrzymkę z parafii Kellerowka do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Oziornoje. 35 km trasa wiodła przez kazachstańskie stepy. Przwodnią intencją pielgrzymki była modlitwa dziękczynna za dar powołań kapłańskich i zakonnych oraz prośba o nowe i święte powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego. 25 marca 1941 r. w tym to miejscu Matka Boża przyszła z pomocą ludziom zesłanym do Kazachstanu. Zesłani tam z różnych części świata, a zwłaszcza z Ukrainy, Białorusi, Niemiec i Polski, umierali z głodu. W tym trudnym czasie w małym jeziorze zauważono żyjące ryby, które w okresie ziomwym stały się jedynym ratunkiem dla zesłańców. Świadkowie opisują, że tych ryb wystarczyło również dla okolicznych mieszkańców wiosek i miejsc do których zostali przesiedleni. Ten fakt uznano za cud. Ustawiono w tym miejscu figurę Matki Bożej. W późniejszych latach utworzono kościół, a dziś jest to Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju, do którego 7 lipca każdego roku przybywają pielgrzymi z całęgo kraju i zagranicy. W tegorocznych uroczystościach wzięli udział także nasi klerycy, którzy zatroszczyli się o oprawę liturgiczną. Uroczystości odpustowej przewodniczyli biskupi diecezji astańskiej. Miłym także akcentem było spotkanie pielgrzymów z Kielc.
CDN
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl