Podczas Mszy św. rozpoczynającej Pielgrzymkę Biskup Kielecki Jan Piotrowski poświęcił 300–letnie korony dla Matki Bożej Uśmiechniętej Łokietkowej w Wiślicy, które zostały ostatnio odrestaurowane.
„W tej chwili przygotowujemy korony do zamontowania, trwają prace przy zabezpieczeniach i alarmie” – mówił ks. prałat Wiesław Stępień, proboszcz i kustosz wiślickiego sanktuarium. Wierni z Wiślicy mieli okazję zobaczyć korony podczas ich poświęcenia w sobotę 5 sierpnia.
Ks. Wiesław Stępień wyjaśnił, że renowacja koron stanowi dalszy ciąg prac, które rozpoczęły się w prezbiterium na początku roku. Wtedy konserwacji poddany został główny ołtarz i wybudowany został marmurowy podest. Trwają również prace nad oświetleniem prezbiterium i jego nową aranżacją. Planowany jest m.in. powrót większości wotów, których znaczna część pochodzi z XVIII wieku.
„Odrestaurowane koron, którym przywróciliśmy blask, przechowywane były ostatnio w skarbcu, podobnie jak ozdobna koszulka, która jeszcze czeka na renowację ” – mówi ks. Stępień.
Zamiast koron sprzed 300 lat, w ostatnich dziesięcioleciach nad płaskorzeźbą w centrum ołtarza głównego znajdowała się korona, którą 17 lipca 1966 r. ukoronował Madonnę z Dzieciątkiem ówczesny prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński. Została ona już zdemontowana i umieszczona w pobliżu ołtarza w specjalnej gablocie, w której w przyszłości znajdzie się również zabytkowa pozłacana koszulka.
Wizerunek Uśmiechniętej Matki Bożej jest niezwykle rzadki. Podobne znajdują się tylko w kilku miejscach na świecie.
Kult w wiślickiego obrazu sięga od ok. 700 lat. Niektórzy badacze tematu przypisują rzeźbę autorstwu pustelnika św. Andrzeja Świerada, byłby to więc przełom X/XI wieku. Być może kościół znajdujący się pod bazyliką ze słynną płytą „Orantów” był już pomieszczeniem dla figury. Prawdopodobnie powstała ona jednak w II poł. XIII w. pod wpływem plastyki turyńsko – frankońskiej. Kult rozpowszechnił się szeroko dopiero w czasach Łokietka, który w Wiślicy, znalazł schronienie podczas walk o zjednoczenie kraju.
Według tradycji, gdy modlił się przed wizerunkiem i pytał: co dalej? Usłyszał w sercu słowa: „Władysławie, wstań nie bój się, ja będę ci towarzyszyć, idź z tą siłą i zwyciężaj”. Łokietek ukończył zjednoczenie ziem polskich, odzyskał koronę i był pierwszym powszechnie znanym czcicielem Matki Bożej z Wiślicy.
Figura zachowała stylizację romańską, z elementami wczesnogotyckimi, Początkowo była przeznaczona dla kościoła romańskiego z II ćw. XIII wieku, potem przeniesiono ją do gotyckiej kolegiaty.
dziar
tekst za: ekai.pl
Foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Wielki.
Dziś przypada 10 rocznica ingresu
Pasterza Diecezji -
Biskupa Jana Piotrowskiego
do Katedry Kieleckiej.
† Walenty Herczyk 1973
† Bronisław Łysek 2014
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl