Msza św., procesja prowadzona przez bp. Jana Piotrowskiego i poświęcenie odnowionej figury złożyły się na uroczystości dedykowane św. Rochowi, który w XIX w. miał ocalić Kazimierzę Wielką przed zarazą. Być może stanie się jej patronem.
Centralną uroczystość rozpoczęła Msza św. w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej, której przewodniczył wikariusz generalny ks. Dariusz Gącik.
- „Dzisiejsze Słowo Boże, życie św. Rocha i cząstka historii naszego miasta stanowią jedność składającą się z doświadczenia cierpienia i krzyża, wołania o miłosierdzie Boże oraz radości z uzdrowienia” – mówił w homilii. Wskazał na zagrożenia współczesnego świata i różne zniewolenia, zachęcił do modlitwy za jego wstawiennictwem. - „Niech św. Roch broni nas od współczesnej dżumy. Niech broni ludzi mieszkających w naszym mieście. Niech broni wszystkich, którzy z ufnością przyzywają Jego wstawiennictwa” – mówił wikariusz generalny.
Zauważył, że figura św. Rocha „jest znakiem uzdrowienia i ratunku, ale nie tylko z choroby ciała, ale nade wszystko, z choroby serca, tej współczesnej dżumy, która również zbiera swoje żniwo w życiu konkretnego człowieka, rodzin i całej społeczności”. - „Niech nabożeństwo i kult św. Rocha w różnych wymiarach rozwija się w naszym mieście. Zatrzymujmy się często przed tą figurą na chwilę modlitwy. Prośmy o wstawiennictwo naszego świętego. Może kiedyś zostanie on patronem naszej kazimierskiej ziemi…?” – mówił ks. Dariusz Gącik.
Na wszystkich Mszach św. do południa przypominana była postać św. Rocha i jego związki z Kazimierzą. Homilie na ten temat głosił wikariusz ks. Michał Haśnik.
- „Po 55 latach św. Roch powrócił do centrum Kazimierzy! Odtąd ponownie czuwa nad naszym miastem (...). Dziś coraz mniej osób zna żywot tego świętego, a szkoda, bo to patron także na dzisiejsze czasy. Nie umieramy dziś z powodu dżumy czy cholery, ale czasami dosięga nas “zaraza” nienawiści, plotek, oczerniania innych; mamy wielu biednych, chorych, starszych, zepchniętych na margines życia społecznego, nad którymi trzeba się pochylić i udzielić im wsparcia, wykonać w ich kierunku życzliwy gest, a tego nas właśnie uczy św. Roch” – podkreślał ks. Haśnik.
Wychodzący z kościoła mogli składać podpisy pod petycją w sprawie obrania św. Rocha patronem miasta. Zostanie ona przekazana na ręce Rady miasta, a po uzyskaniu pozytywnej opinii radnych – przedłożona biskupowi diecezjalnemu, który następnie po rozpatrzeniu, przekazuje sprawę Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów do Watykanu.
Odrestaurowaną figurę, ufundowaną w 1852 r. przez miejscową społeczność, jako wotum za uwolnienie Kazimierzy od szalejącej wówczas zarazy, poświęcił bp Jan Piotrowski, który prowadził procesję z kościoła do ronda Solidarności. Tuż obok ustawiono figurę. Biskup podziękował zaangażowanie mieszkańców i władz, gratulował burmistrzowi inicjatywy.
Uroczystość odbyła się z udziałem władz samorządowych, duchowieństwa, mieszkańców miasta i gminy oraz gości.
Święty, któremu towarzyszył nieodłączny pies czuwał nad miastem do lat 60. ubiegłego wieku. Niestety, decyzją ówczesnych władz figura została usunięta i za sprawą miejscowego proboszcza trafiła na cmentarz parafialny. Obelisk ma 165 lat, wymagał renowacji, a ostatnia lokalizacja nie sprzyjała rozwojowi kultu.
Burmistrz Kazimierzy Wielkiej, Adam Bodzioch uważa, że figura jest ważnym symbolem miasta i dlatego wraca po pracach konserwatorskich w bardziej reprezentatywne dla niej miejsce. Burmistrz przypomina, jak ciekawą historię ma figura. – „Została postawiona przez kazimierzan w 1852 r., jako wyraz wdzięczności za uratowanie miasta od zarazy, która począwszy od 1848 roku zebrała ogromne żniwo, a księża nie nadążali z pochówkiem. Po modlitwach do św. Rocha epidemia zatrzymała się u bram miasta” – podkreśla burmistrz.
Figura została postawiona nieopodal ronda Solidarności naprzeciwko kazimierskiej baszty i byłej cukrowni Łubna. Data poświęcenia - 20 sierpnia, nie jest przypadkowa. 16 sierpnia w Kościele katolickim było liturgiczne wspomnienie św. Rocha.
Św. Roch żył w XIV w. we Francji. Jego orędownictwo chroni od chorób, w tym zakaźnych, jest patronem aptekarzy, rolników, szpitali, więźniów oraz zwierząt domowych. Przedstawiany jest najczęściej jako zakonnik z torbą pielgrzyma, z kijem oraz kapeluszem podróżnym, czasem z psem, trzymającym w pysku chleb. Dawniej w dniu wspomnienia świętego (16 sierpnia) przez dym z ognisk przepędzano bydło i kropiono je wodą święconą.
dzair
tekst za: ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl