Msza św. z obrzędem poświęcenia róż, nabożeństwo i agapa złożyły się na szesnaste już z kolei modlitwy ku czci św. Rity, które odbywają się każdego 22 dnia miesiąca w Kazimierzy Wielkiej, w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Sierpniowej modlitwie przewodniczył ks. Arkadiusz Karczyński – wikariusz w Sokolinie.
- „Dobrze, że tu przychodzimy, do kazimierskiego kościoła, gdzie św. Rita ma swoje miejsce. Dobrze, że pielgrzymujemy do miejsca, które mogłoby stać się sanktuarium - miejscem uświęconym, gdzie każdy będzie mógł stanąć ze swoją bezradnością, bezsilnością, z doświadczeniem swego krzyża (…). Tu znajdujemy ukojenie, poczucie wysłuchania, poczucie wzięcia w obronę” – mówił ks. Karczyński.
Kaznodzieja zauważył, że różne są drogi prowadzące ludzi przez codzienne życie, ale z wszystkimi podąża Chrystus. – „Mamy różne drogi prowadzące przez życie codzienne. Każdy z nas, bez wyjątku, nosi swoje krzyże; musimy pamiętać, że przez wszystkie historie naszej codzienności kroczymy z Chrystusem” – mówił w homilii ks. Karczyński.
Nawiązując do życiorysu św. Rity wikariusz z Sokoliny stwierdził, że całe jej życie było pasmem doświadczeń losu. – „Ona w tych trudnościach pozostała autentyczna, bo zaufała Panu Bogu, nie załamała się, a kłopotów miała wiele, podobnie, jak niektórzy z nas (…). Św. Rita zrozumie każdego z nas, bo sama doświadczyła losu nie do pozazdroszczenia. Przy niej każdy znajdzie swoje miejsce. Ona jest przewodniczką, ona jest patronką, ona wydeptuje ścieżki życia, którymi łatwiej jest iść”.
Ks. Karczyński stwierdził również, że niektórzy nie dostrzegają obecności Chrystusa w swoim życiu, jeżeli im się dobrze wiedzie, ale dopiero wtedy, gdy spotka ich jakieś doświadczenie. – „Pan Bóg nie robi niczego na siłę, wbrew człowiekowi”.
Kończąc swoje rozważania ks. Arkadiusz Karczyński dał kilka rad, jak przeżyć swoje życie. – „Nie bój się zawierzać! Módl się więcej niż do tej pory! Nie poddawaj się w przeciwnościach, ale przeciwności oddawaj Bogu! Nie ma takiego krzyża, którego człowiek nie mógłby ponieść, jeżeli czyni to z Bogiem! (…). Kto wierzy, nigdy nie jest sam, bo św. Rita jest przy każdym, kto za jej przyczyną będzie się do Boga uciekał”.
Po Komunii Świętej miał miejsce obrzęd poświęcenia róż oraz odśpiewano Litanię ku czci św. Rity. Wychodząc z kościoła każdy otrzymał chleb.
Modlitwy ku czci św. Rity odbywają się w kazimierskim kościele od maja 2016 r. W czasie Mszy św. powierzane są cztery główne intencje: za wszystkich czcicieli św. Rity, o dar macierzyństwa, o dobry wybór żony i męża oraz za cierpiących na choroby nowotworowe. Z miesiąca na miesiąc pielgrzymów przybywa coraz więcej. 22 sierpnia 2017 r. na modlitwie byli obecni m.in. pielgrzymi z: Ostrowca Świętokrzyskiego, Buska-Zdroju, Topoli, Nowego Brzeska, Skalbmierza z ks. kan. Marianem Fatygą, Książnic Wielkich, Krakowa, Cudzynowic, Działoszyc, Klimonotwa, Kościelca, Ostrowa, Proszowic, Kazimierzy Małej, Koszyc, Solca-Zdroju, Warszawy, Łodzi oraz licznie zebrani mieszkańcy Kazimierzy Wielkiej - z obu parafii.
xmhas
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Oficjalna Strona Watykanu Tweets by Pontifex_pl Instagram Papieża Franciszka Episkopat Polski Prymas Polski ekai.pl Niedziela Kielecka Gość Niedzielny Radio EM Posłuchaj Radia EM Papieskie Dzieła Misyjne Missio Szkoła Katechistów Diecezji Kieleckiej Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Katolicki Uniwersytet Lubelski
Msza Święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się Chwała, sekwencję i Wierzę.
Prefacja – 1 wielkanocna – nr 20 (z formułą a zwłaszcza w tym dniu),
w Modlitwie Eucharystycznej 1-3 wspomnienie tajemnicy dnia oraz modlitwa za nowo ochrzczonych,
uroczyste błogosławieństwo (Mszał, s. 384).
Rozesłanie z dodaniem Alleluja.
Po II Nieszporach kończy się ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE
† Stanisław Wesołowski 1996
† Bronisław Piwowarczyk 2006
† Edward Skotnicki 2012
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl