Około 100 osób wzięło udział w IV Zjeździe Rodziny Piotrowskich. Bliższych i dalszych krewnych zaprosił do Kielc bp Jan Piotrowski. Na spotkanie z ordynariuszem diecezji kieleckiej przyjechali członkowie rodziny obecnie mieszkający w różnych regionach Polski, a także w Wiedniu czy Chicago.
Zjazd Rodziny Piotrowskich rozpoczął się od Mszy św. w Bazylice Katedralnej. W homilii wygłoszonej do zebranych bp Piotrowski mówił, że Ziemia Świętokrzyska to ogromne bogactwo kulturowe. Wspominał o Pałacu Biskupów Krakowskich, Wiślicy czy Świętym Krzyżu – czyli miejscach ważnych z punktu widzenia historii Kościoła i dziedzictwa narodowego. – „U początków mojej posługi biskupiej w Kościele Kieleckim, ku zdumieniu wielu ośmieliłem się sformułować powiedzenie: Kto nie zna Kielc, nie zna Polski. Kto nie zna Kielc, nie zna świata” – mówił hierarcha.
Ordynariusz kielecki odniósł się także do spotkania i członków rodziny. – „My gromadząc się na modlitwie chcemy wspominać minione dni, które były czasem łaski, błogosławieństwa, nadziei i wdzięczności a wdzięczność jest cechą ludzi szlachetnych. Gromadzimy się aby wspominać przeszłość, sięgać nadzieją dalej niż nasze spojrzenie a teraźniejszość czynić pięknym czasem naszego życia rodzinnego, zawodowego i przyjacielskiego. […] Bóg podczas naszych spotkań daje nam ten czas łaski, którego już nie mierzymy tylko zegarkiem, lecz życzliwym uśmiechem, łagodnym spojrzeniem, czułym powitaniem a może też smutną twarzą po odejściu najbliższych. Nasze spotkania mówią całą prawdę o nas, że jesteśmy ludźmi, którzy potrafią kochać i być razem, którzy potrafią sobie wzajemnie pomagać i czuwać nad sobą”.
Takie spotkania w większym gronie stały się tradycją w rodzinie biskupa Jana. – „Kiedyś bywało tak, że spotykaliśmy się na pogrzebach, ślubach, chrztach. Przyszedł czas, kiedy pomyśleliśmy też o zjazdach rodzinnych. To dla mnie zaszczyt, że mogę zaprosić rodzinę do katedry kieleckiej, by pomodlić się za naszych przodków, za osoby stanowiące obecnych członków rodziny i jednocześnie dziękować Bogu za to, co dobre w duszach, sercach i postawach patriotycznych” – mówił bp Piotrowski.
Tego typu spotkania są ważne, ponieważ podkreślają rolę rodziny. – „Starsi doceniają obecność młodych, bo widzą dorastające pokolenie, które karmi się wartościami chrześcijańskimi i tradycją rodzinną. Tradycją widoczną nie tylko na zdjęciach, lecz tą, która tkwi w żywych ludziach, ich postawach moralnych. Kiedyś jedna z młodych uczestniczek zjazdu powiedziała: nie wiedziałam, że ma tak wspaniałą rodzinę. To pocieszające i pouczające dla nas wszystkich. Lubimy być razem i to jest zaleta tej skromnej rodziny Piotrowskich, która wywodzi się z Lipnicy Murowanej” – mówił Pasterz Kościoła Kieleckiego.
- „Te zjazdy to już nasza tradycja. Jako rodzina jesteśmy silnie związani ze sobą. Dlatego kultywujemy ten zwyczaj. Zostaliśmy wychowani w wierze i dlatego chcemy się jednoczyć” – mówiła Teresa Piotrowska-Pala, najmłodsza siostra księdza biskupa Jana Piotrowskiego. – „Nasze spotkania nie zdarzają się codziennie. Widujemy się przy okazji różnych uroczystości rodzinnych. Stąd pojawił się pomysł, by organizować zjazdy, które pozwolą nam zobaczyć się i spokojnie porozmawiać. Każdy opowiada o rodzinie, zmianach, swoich pociechach. Mamy nadzieję, że młodsze pokolenie będzie kultywowało tradycję tych spotkań” – dodała Teresa Piotrowska-Pala.
- „Ksiądz biskup Jan Piotrowski to kapelan naszej rodziny. Chrzcił nasze dzieci, udzielał ślubu naszym pociechom. Dziś gremialnie przyjechaliśmy, żeby cieszyć się wielką rodziną”
– mówił Zbigniew Piotrowski, kuzyn ordynariusza diecezji kieleckiej. – „Te spotkania są niesamowite. Pierwszy zjazd odbył się w Lipnicy Murowanej, następny w Szczurowej, czyli w rodzinnych stronach biskupa Jana, a potem w Starym Sączu. Są z nami obecni mieszkańcy Sopotu, Radzymina, Warszawy, Wiednia, Chicago. To ważne, że wszyscy się spotykamy. W dzisiejszych czasach bardzo rzadko organizowane są spotkania familijne. Autorytet biskupa nie pozwolił odrzucić zaproszenia. Przyjęliśmy je skwapliwie” – dodał.
Po Mszy św. w Bazylice Katedralnej zebrani zwiedzili dawny Pałac Biskupów Krakowskich. Następnie przenieśli się na Karczówkę. Na terenie tamtejszego klasztoru odbyło się mniej oficjalne spotkanie rodziny biskupa.
tekst za: em.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Wielki.
Dziś przypada 10 rocznica ingresu
Pasterza Diecezji -
Biskupa Jana Piotrowskiego
do Katedry Kieleckiej.
† Walenty Herczyk 1973
† Bronisław Łysek 2014
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl