„Cztery niedziele Adwentu i zawarty pomiędzy nimi czas to symbol historycznego Adwentu i poczynionych w nim Bożych obietnic. Sięgają one historii pierwszych rodziców w raju” – pisze w pasterskim słowie skierowanym do wiernych na czas Adwentu bp Jan Piotrowski.
Biskup przypomina, że właśnie w raju u zarania dziejów ludzkości, „po grzechu nieposłuszeństwa wobec Boga” – wybrzmiały słowa nadziei: „Wtedy Pan Bóg rzekł do węża: „Ponieważ to uczyniłeś, bądź przeklęty wśród wszystkich zwierząt domowych i polnych; na brzuchu będziesz się czołgał i proch będziesz jadł po wszystkie dni twego istnienia. Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie i niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej: ono zmiażdży ci głowę, a ty zmiażdżysz mu piętę” (Rdz 3,14-15).
„W liturgii adwentowej przesłanie słowa Bożego objawionego w Księdze Rodzaju, znajduje swoje miejsce” – przypomina bp Piotrowski.
„Plan naszego duchowego przygotowania do spotkania z tajemnicą Wcielonego Słowa został określony w adwentowej liturgii Słowa Bożego. Zbudowany jest na czterech solidnych filarach, które pozwolą dobrze przygotować się na przyjście Pana” – pisze biskup kielecki, wyliczając te filary: czuwanie; przygotowanie na spotkanie z Mesjaszem; świadectwo; przyjęcie orędzia Bożego.
„Czuwanie, czyli świadoma postawa oczekiwania” – przypomina biskup, przywołując słowa Ewangelii: „Uważajcie, czuwajcie, bo nie wiecie, kiedy czas ten nadejdzie (…). Czuwajcie więc, bo nie wiecie, kiedy pan domu przyjdzie: z wieczora czy o północy, czy o pianiu kogutów, czy rankiem. By niespodzianie przyszedłszy, nie zastał was śpiących. Lecz co wam mówię, mówię wszystkim: Czuwajcie!»” (Mk 13,33.35-37).
Z kolei drugi filar to przygotowanie na spotkanie z Mesjaszem. Wyraża się ono m.in. w odpowiedzi danej Bogu na Jego wołanie, które „wybrzmiewa pokornym, ale jakże stanowczym głosem Jana Chrzciciela, proroka z pustyni”. Trzeci filar to świadectwo, będące „zawsze przejawem dojrzałej wiary, w każdych okolicznościach życia”, czego przykładem pozostaje Jan Chrzciciel, a czwarty filar odnosi się do przyjęcie Bożego orędzia. „Jakże owocny okazał się czas oczekiwania w życiu Maryi, jaki wspaniały stał się adwent pokornej Dziewicy z Nazaretu” – pisze biskup kielecki.
„Adwentowa droga wiary, której początek sięga naszego Chrztu świętego, jest drogą wymagającą. Miejmy jednak pewność, że Pan Bóg towarzyszy nam na tej drodze przez łaskę sakramentów świętych i przez dar Bożego słowa” – dodaje bp Piotrowski.
Stawia także pytanie o miniony rok liturgiczny, w którym zachęcał do głoszenia Ewangelii. – „Jak głosiliśmy Ewangelię? Czy dzięki naszej postawie ktoś się umocnił w wierze, czy ktoś inny odnalazł drogę do Boga? To zagadnienia, o których nie wolno zapomnieć – to pytania, na jakie chrześcijanin powinien dać sobie odpowiedź w adwentowym czasie nawrócenia i przemiany serca!” – zachęca, przypominając zarazem program rozpoczętego roku liturgicznego.
Nazywa go „ambitnym planem duchowym”, poprzez przypomnienie wiernym Kościoła w Polsce, że: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. „Chrześcijańskie powołanie do świętości nie jest zarezerwowane tylko dla wybranych, ale jest dane i zadane wszystkim bez wyjątku!” – stwierdza hierarcha. Przypomina także, że „dojrzałość wiary najpiękniej przejawia się w praktykowaniu przykazania miłości Boga i bliźniego”.
„W nowym roku duszpasterskim my ‒ synowie i córki Kościoła Kieleckiego ‒ jesteśmy zaproszeni, abyśmy jako (…) napełnieni Duchem Świętym, żyli autentyczną wiarą w życiu osobistym, małżeńskim, rodzinnym, zawodowym i społecznym. Zapewnienie, jakie pozostawił nam Pan Jezus: „Gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami” (Dz 1,8), daje nam pewność, że w życiu wiary nie jesteśmy sami. Synostwo Bożego przybrania ‒ jak uczył św. Jan Paweł II ‒ rodzi się w ludziach dzięki Tajemnicy Wcielenia, a więc dzięki Chrystusowi, który jest Synem Przedwiecznym” – pisze bp Jan Piotrowski.
dziar
tekst za: ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Oficjalna Strona Watykanu Tweets by Pontifex_pl Instagram Papieża Franciszka Episkopat Polski Prymas Polski ekai.pl Niedziela Kielecka Gość Niedzielny Radio EM Posłuchaj Radia EM Papieskie Dzieła Misyjne Missio Szkoła Katechistów Diecezji Kieleckiej Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Katolicki Uniwersytet Lubelski
Msza Święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się Chwała, sekwencję i Wierzę.
Prefacja – 1 wielkanocna – nr 20 (z formułą a zwłaszcza w tym dniu),
w Modlitwie Eucharystycznej 1-3 wspomnienie tajemnicy dnia oraz modlitwa za nowo ochrzczonych,
uroczyste błogosławieństwo (Mszał, s. 384).
Rozesłanie z dodaniem Alleluja.
Po II Nieszporach kończy się ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE
† Stanisław Wesołowski 1996
† Bronisław Piwowarczyk 2006
† Edward Skotnicki 2012
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl