„Jestem tu, by razem z wami modlić się i podziękować wszystkim za spędzone wspólnie lata na mojej rodzinnej ziemi” – powiedział przed rozpoczęciem Mszy Prymicyjnej odprawionej w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Busku-Zdroju bp Andrzej Kaleta. W trakcie Eucharystii hierarcha udzielił wiernym Prymicyjnego Błogosławieństwa Biskupiego.
W modlitewnym spotkaniu, oprócz rodziny księdza biskupa, wzięli udział księża, siostry zakonne, dawni i obecni współpracownicy, nauczyciele, lokalne władze, przyjaciele oraz wszyscy, którzy wywarli wpływ na formację duchową i intelektualną nowego biskupa. W uroczystości wzięła również udział wojewoda Agata Wojtyszek.
Biskup Andrzej Kaleta podkreślił, że Busko i całe Ponidzie, które nazywa swoją małą ojczyzną, wspomina z dużym sentymentem i chętnie wraca w rodzinne strony.
– „Busko-Zdrój to miejsce miłe mojemu sercu. Miejsce, jak mówił kiedyś św. Jan Paweł II odnosząc się do swojej rodzinnej miejscowości, w którym wszystko się dla mnie rozpoczęło. Tu się rozpoczęła szkoła, przyjaźnie i znajomości. Tu rozpoczęło się również moje powołanie” – podkreślił biskup.
Nowego biskupa ciepło wspomina proboszcz jego rodzinnej parafii ks. Tadeusz Szlachta. Jak powiedział, nowy biskup pomocniczy diecezji kieleckiej był bardzo częstym gościem buskiej parafii. – „Postrzegam go, jako człowieka, który zasłużył sobie swoją postawą na to, by dzisiaj pełnić funkcję biskupa(…). Będzie dalej człowiekiem pracowitym, rozważnym i pełnym pokory. Będzie wymagający wobec siebie. W sposób niesamowicie taktowny i delikatny będzie również wymagał od innych, tak by mobilizować i nie zniechęcać. To jego niesamowita, pozytywna cecha” – dodał ks. Szlachta.
W podobnym tonie o nowym biskupie wypowiada się również proboszcz buskiej parafii św. Brata Alberta ks. prałat Marek Podyma. Jak tłumaczy, już pod koniec lat 70., kiedy był wikariuszem w rodzinnej parafii bp. Andrzeja Kalety, zaimponował mu on, jako młody człowiek, który zdecydował się zrezygnować ze studiów na Politechnice Świętokrzyskiej, by całkowicie poświęcić swoje życie Bogu.
– „To była dojrzała i przemyślana decyzja, która również dla mnie była dużym przeżyciem duchowym. Nominacja księdza Andrzeja Kalety na biskupa to wielka radość dla całego Buska-Zdroju” – podkreślił duchowny.
– „Skromny, pokorny, oddany Bogu i Kościołowi” – tak o nowym biskupie pomocniczym diecezji kieleckiej mówią buszczanie i uczestnicy mszy świętej, której przewodniczył. Wśród nich była m.in. Halina Polak, członek dalszej rodziny bp. Andrzeja Kalety. Jak zaznaczyła, hierarchę cechuje również dobre pouczcie humory i empatia. – „Jest bardzo bezpośrednią osobą. Nie tworzy dystansu do siebie. Mam najlepsze zdanie na jego temat. Jestem dumna, że znam go osobiście i cieszę się, że został nowym biskupem naszej diecezji. Z pewnością zasłużył na to wyróżnienie”.
Mszę św. poprzedziło uroczyste wprowadzenie hierarchy do świątyni przez koncelebransów i służbę liturgiczną. Przed modlitwą nie zabrakło również życzeń dla księdza biskupa złożonych przez wiele środowisk, które wiązankami kwiatów i ciepłym słowem przepełnionym wspomnieniami przywitały swojego rodaka w jego rodzinnej parafii.
Kamil Włosowicz
tekst za: radio.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Oficjalna Strona Watykanu Tweets by Pontifex_pl Instagram Papieża Franciszka Episkopat Polski Prymas Polski ekai.pl Niedziela Kielecka Gość Niedzielny Radio EM Posłuchaj Radia EM Papieskie Dzieła Misyjne Missio Szkoła Katechistów Diecezji Kieleckiej Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Katolicki Uniwersytet Lubelski
Msza Święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się Chwała, sekwencję i Wierzę.
Prefacja – 1 wielkanocna – nr 20 (z formułą a zwłaszcza w tym dniu),
w Modlitwie Eucharystycznej 1-3 wspomnienie tajemnicy dnia oraz modlitwa za nowo ochrzczonych,
uroczyste błogosławieństwo (Mszał, s. 384).
Rozesłanie z dodaniem Alleluja.
Po II Nieszporach kończy się ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE
† Stanisław Wesołowski 1996
† Bronisław Piwowarczyk 2006
† Edward Skotnicki 2012
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl