Wystawę retrospektywną Jerzego Skąpskiego - malarza, grafika, znanego witrażysty rodem z Hebdowa można w wakacje oglądać w XII–wiecznym ponorbertańskim opactwie w Hebdowie.
Wystawa udostępniona w odrestaurowanych średniowiecznych krużgankach cieszy się ogromnym powodzeniem zwiedzających. Obejmuje ona kilkadziesiąt prac artysty: rysunków, obrazów, ilustracji i witraży. Kuratorem i pomysłodawcą wystawy jest o. Eugeniusz Grzywacz, dyrektor Centrum, pijar, historyk sztuki, duszpasterz i pedagog.
- Skąpski pochodzi stąd, urodził się w klasztorze, gdyż jego ojciec był ostatnim zarządcą dóbr Hebdowa przed wojną, dlatego na wystawie jest tak dużo wątków związanych z naszym sanktuarium, rzeźbą Matki Bożej Hebdowskiej z ok. 1400 r., z gotycko–barokowym opactwem – opowiada w rozmowie z KAI o. Józef Ostręga, proboszcz parafii w Hebdowie.
Urodzony w 1933 r. w Hebdowie malarz, grafik, projektant witraży, studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1952-58 u prof. Emila Krchy, Macieja Makarewicza, Ludwika Gardowskiego, w pracowni którego uzyskał dyplom z drzeworytu na Wydziale Grafiki. Skąpski jest od 1958 r. członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. W 1974r. odbył studia nad mozaiką wczesnochrześcijańską, jako stypendysta Centro Di Studi e Rincontri Europei w Rzymie.
Skąpski jest m.in. projektantem herbu abp. Karola Wojtyły - podstawy herbu papieskiego. Uprawia malarstwo sztalugowe, ścienne, plakaty, ilustracje, głównie jednak projektuje witraże o charakterze sakralnym.
Hebdów jest drugim najstarszym – po opactwie tynieckim – założeniem klasztornym w Małopolsce. Klasztor nad Wisłą został ufundowany w 1160 r. przez norbertanów przybyłych tutaj ze Strahowa pod Pragą. Norbertanie przez wieki rozwijali kulturę agrarną wśród włościan. W średniowieczu opactwu hebdowskiemu podlegało 7 klasztorów w Polsce.
W 1819 r. decyzją władz carskich opactwo zniesiono, a norbertanie musieli opuścić klasztor, który popadł w ruinę ulegając m.in. serii groźnych pożarów. Od 1832 r. kościół w Hebdowie pełnił funkcję kościoła parafialnego. Od 1948 r. właścicielami założenia kościelno-klasztornego i gospodarzami parafii - stali się pijarzy.
Niesłabnącym kultem w Hebdowie cieszy się rzeźba Maryi z Dzieciątkiem zwana Hebdowską lub Nadwiślańską z ok. 1400 roku w ołtarzu głównym – cel odwiecznych pielgrzymek.
Od września 2011 r. w Hebdowie działa „Centrum Wiara i Kultura. Ośrodek duchowości chrześcijańskiej, edukacji i kultury”.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl