W Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kielcach dobiegł końca cykl cotygodniowego kolędowania przy Żłóbku. Przez cały styczeń parafianie oraz przybywający goście mogli medytować tajemnice Wcielonego Słowa poprzez słuchanie występów chórów, a także czynne włączanie się w śpiew kolęd. Zwyczaj wspólnego kolędowania jest mocno zakorzeniony w naszej polskiej tradycji. Pielęgnowanie tego zwyczaju przyświecało organizacji całości przedsięwzięcia.
I tak – w sobotę 6 stycznia, w Uroczystość Objawienia Pańskiego, wystąpił chór „Masłowianie” z Masłowa pod dyr. Michała Kopcia, będący jednym z najstarszych chórów naszego regionu. Powstał on w 1921 r. Chór poprowadził śpiew podczas Mszy św. o 18.00, a następnie wykonał jedenaście kolęd i pastorałek po polsku, łacinie i w języku rosyjskim.
Dzień później – w niedzielę Chrztu Pańskiego w czarnowskim sanktuarium gościł Chór Chłopięcy z Tarnowa „Pueri Cantores Tarnovienses” pod dyr. ks. dr. Grzegorza Piekarza. Chórzyści zaśpiewali podczas Mszy św. której przewodniczył bp Andrzej Kaleta. Po zakończonej Eucharystii zgromadzeni wierni mogli wysłuchać koncertu kolęd. Chórowi towarzyszył kwartet smyczkowy i organy.
W następną niedzielę miał miejsce koncert organowy w wykonaniu Macieja Lewandowicza z Wrocławia. Oprócz utworów organowych J. Krebsa i J. S. Bacha wierni mogli wysłuchać improwizacji na temat kolęd polskich.
W trzecią niedzielę stycznia kolędowały chóry działające przy Sanktuarium: Chór im. Św. Siostry Faustyny pod dyr. ks. Przemysława Moćko i Chór „Rahamim” pod dyr. Krzysztofa Jędrzejewicza, a także solo wystąpiła Małgorzata Krajna, której na organach akompaniował ks. Przemysław.
W ostatnią niedzielę miesiąca śpiew kolęd prezentował chór Diecezjalnego Studium Organistowskiego im. św. Cecylii i ks. prof. Zbigniewa Rogali w Kielcach pod dyr. prof. Teresy Romańskiej. Było to dopełnienie całości przedsięwzięcia, którego organizatorem i pomysłodawcą był ks. Przemysław Moćko we współpracy z organistą Krzysztofem Jędrzejewiczem.
Na zakończenie okresu kolędowego, w czwartek 1 lutego, kilkoro chórzystów wraz z panem organistą udało się na wspólne kolędowanie wraz z pacjentami do sąsiadującego z kościołem Hospicjum im św. Matki Teresy z Kalkuty.
I tak zakończył się tegoroczny okres kolędowy. Już nie możemy się doczekać Pasterki, kiedy znowu z radością zaśpiewamy „Wśród nocnej ciszy”.
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Wielki.
Dziś przypada 10 rocznica ingresu
Pasterza Diecezji -
Biskupa Jana Piotrowskiego
do Katedry Kieleckiej.
† Walenty Herczyk 1973
† Bronisław Łysek 2014
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl