„Polscy skoczkowie mogą być autorytetem wśród sportowców" - mówi bp Marian Florczyk, który towarzyszył polskim zawodnikom w Pjongczangu jako delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców.
Komentując doniesienia, m.in., o dopingu stosowanym przez niektórych zawodników na igrzyskach, biskup podkreślił, że w opinii ogólnej zatraciliśmy takie pojęcie, jak „duch sportu”, które jest związane z wnętrzem i duchowością poszczególnych zawodników.
- „Ważna stała się tylko kultura ciała, związana ze zmaganiem się o sukces. Jeśli brakuje sprawności naturalnej, to pojawia się chęć ucieczki do dopingu. Jednakże tak zdobyty medal jest ułudą" - mówił biskup Marian Florczyk.
Podkreślił też, że nie tylko przygotowanie fizyczne, ale i dusza sportowców jest bardzo ważna w ich podejściu do udziału w igrzyskach.
- „Dbałość o te dwie sfery widać u polskich skoczków" - mówił bp Marian Florczyk. - „Dlaczego nasi skoczkowie są lubiani przez kibiców i sportowców innego kraju? Bo tam nie jest tylko sprawność ciała, ale też sprawność duszy. Jest pokora, szacunek do drugiego człowieka, zrozumienie niepowodzenia, autentyczna radość ze zwycięstwa, powiedziałbym, świadomość kondycji ludzkiej i szacunek do siebie, że jestem, jaki jestem, a jeśli coś osiągnąłem, to dzięki ćwiczeniom ciała, a także wyrzeczeniom, ćwiczeniom duszy. Wtedy ten medal na szyi sportowca błyszczy blaskiem wnętrza tego sportowca. Tacy sportowcy stają się autorytetami" - mówił biskup.
Wiara chrześcijańska ukazuje sens wyrzeczenia i pomaga wielu sportowcom.
- „Nie wolno kpić z życia religijnego drugiego człowieka" - podkreślił bp Marian Florczyk. - „Bardzo mnie to boli, że ktoś zakpił, widząc, że nasi skoczkowie się żegnają. Gdzie jest szacunek do wolności religijnej i do tego, że te wartości religijne, które oni wyznają, są wartościami, które ich budują i pomagają im zdobywać zaszczytne miejsca" - mówił hierarcha.
Biskup Marian Florczyk podkreślił, że nie angażuje się w ocenę sukcesów i porażek polskich sportowców. Zaapelował też do kibiców o zrozumienie dla zawodników i nie wylewanie na nich fali ostrej krytyki na forach internetowych.
Z polską reprezentacją kapelan wyjeżdża na igrzyska od 2004 roku. W niektórych krajach taka tradycja ma kilkadziesiąt lat.
Marlena Płaska
tekst za: radio.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl