Już po raz osiemnasty ulicami Kielc przeszła Droga Krzyżowa nazwana Świętokrzyskim Misterium Męki Pańskiej. W nabożeństwie wzięło udział kilkaset wiernych.
Po raz kolejny wierni nie zawiedli i pomimo niesprzyjającej pogody licznie wzięli udział w Drodze Krzyżowej organizowanej przez Kurię Diecezjalną, Duszpasterstwo Akademickie WESOŁA 54 oraz Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach.
Biskup Marian Florczyk, pomysłodawca Świętokrzyskiego Misterium Męki Pańskiej wspomina, że na początku nabożeństwo poza murami kościoła było różnie odbierane przez mieszkańców miasta. – „Pojawiały się głosy, że Droga Krzyżowa powinna odbywać się tylko w kościele, bo w nim są poszczególne stacje. Mnie natomiast chodziło o to, by upamiętniać miejsca historyczne Kielc, w których kiedyś mieszkańcy doznali wielu cierpień – mieli swoją Drogę Krzyżową” – wyjaśnił bp Florczyk.
Obecnie Drogi Krzyżowe w terenie są bardzo popularne i chętnie organizowane w całej diecezji kieleckiej. – „To dobrze, ale pod warunkiem, że każda z nich jest przeżywana w sposób właściwy. Pamiętajmy, że Droga Krzyżowa to nie rajd czy wycieczka, lecz Misterium, które ma swoją historię w Kościele i duchowość. Powinniśmy ją przeżywać z szacunkiem” – zaznaczył bp Florczyk.
Obecny na Drodze Krzyżowej bp Andrzej Kaleta, podkreślił, że nabożeństwo to, to piękna inicjatywa, podczas której uczestnicy dają świadectwo swojej wiary. Jest to też okazja do tego, by zastanowić się nad swoim życiem. – „Idziemy ulicami, które przemierzamy na co dzień – często w pośpiechu. Uczestnicząc w tej Drodze Krzyżowej, mamy czas na to, żeby zajrzeć w głąb swej duszy i oddać Chrystusowi siebie i swój krzyż” – powiedział bp Kaleta.
Misterium rozpoczęło się przed kościołem św. Wojciecha. Wierni przeszli między innymi: ul. Bodzentyńską, Sienkiewicza, czy Wesołą.
W czytanie rozważań i niesienie Krzyża zaangażowały się różne grupy i środowiska, wśród nich księża, klerycy, radni, młodzież oraz harcerze. Nabożeństwo zakończyło się na Placu św. Jana Pawła II.
tekst za: em.kielce.pl
>> Komunikat Kurii Diecezjalnej
>> Relacja na stronie Radia Kielce
Foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl