Dnia 8 kwietnia 2018 r., kiedy Kościół w radości Zmartwychwstania świętował Niedzielę Miłosierdzia, Parafia pw. Wszystkich Świętych w Brzezinach otrzymała nowych patronów. Ojciec Paweł Stanisławczyk z Zakopanego i brat Jan Hruszowiec z Krakowa wprowadzili relikwie bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego, franciszkańskich męczenników z Pariacoto.
Dwie kapsułki z relikwiami franciszkanów zostały umieszczone w specjalnie zaprojektowanym dla brzezińskiej parafii relikwiarzu. Jego kształt nawiązuje do logo stworzonego na beatyfikację męczenników. Posrebrzony relikwiarz został ufundowany przez pewną osobę spoza parafii.
Relikwie zostały wprowadzone podczas śpiewu hymnu beatyfikacyjnego „Świadkowie nadziei”. Podczas Mszy św. relikwiarz został umieszczony na przygotowanym ołtarzu z wizerunkami błogosławionych.
Homilię wygłosił o. Paweł, który przypomniał męczeńską ofiarę bł. Michała i Zbigniewa. Zachęcał do modlitwy za ich wstawiennictwem przeciwko terroryzmowi, temu ogólnoświatowemu, ale także „mikroterroryzmowi”, którego doświadczamy w codziennym życiu.
Po każdej Eucharystii odbywało się ucałowanie relikwii, a parafianie mogli nabyć publikacje dotyczące nowych patronów Parafii Brzeziny i wesprzeć ofiarą franciszkańskich misjonarzy.
Tego dnia Parafialny Zespół Caritas rozprowadzał także kremówki papieskie z Wadowic na dofinansowanie wypoczynku letniego dzieci z parafii.
Krótkie życie bł. Michała i bł. Zbigniewa zakończyło się śmiercią męczeńską w 1991 r. w Peru. Zginęli, bo ukochali nad wszystko Chrystusa i peruwiański lud, któremu nieśli Dobrą Nowinę. Dokładnie w tym czasie przebywał w Polsce Jan Paweł II w związku ze Światowym Dniem Młodzieży w Częstochowie. Papież po wysłuchaniu informacji o tym, co się wydarzyło, powiedział: „Mamy nowych, świętych męczenników misjonarzy”.
Franciszkanie zostali beatyfikowani 5 grudnia 2015 r. Teraz przybyli w znaku relikwii do Brzezin, by wstawiać się do Boga w intencjach parafian.
„Mocni w wierze, płonący miłością, posłańcy pokoju aż do męczeństwa”.
Damian Zegadło
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Wielki.
Dziś przypada 10 rocznica ingresu
Pasterza Diecezji -
Biskupa Jana Piotrowskiego
do Katedry Kieleckiej.
† Walenty Herczyk 1973
† Bronisław Łysek 2014
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl